WPŁYW WYSIŁKU FIZYCZNEGO NA ORGANIZM CZŁOWIEKA

 

 

  

Zdrowie jest najwyższą wartością w hierarchii potrzeb człowieka, jest warunkiem dobrej jakości życia, w tym osiągnięć szkolnych. Aktywność ruchowa jest jednym z warunków zachowania zdrowia przez całe życie człowieka. Każdy z nas wie, że ruch jest potrzebny dla dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju układu kostnego, mięśniowo-stawowego i układu krążenia. Odpowiednio dobrane formy ruchu mogą nas ustrzec przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi takimi jak miażdżyca, zawał serca czy otyłość a także zmiany w układzie kostnym. Jak powiedział dr Wojciech Oczko „ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.

   Zbyt długie pozostawanie w bezruchu nie prowadzi do zdrowia. Aby dobrze zregenerować siły po pracy nie wystarczy włączyć TV lub komputer i położyć się na kanapie. Udowodniono, że aby odpoczynek był efektywny nie może być bierny. Efekt Sieczenowa dowiódł, że jeżeli pewna grupa mięśni zmęczona wysiłkiem odpoczywa [np. .mięśnie nóg po marszu ] a inna dotychczas nie pracująca poddana jest ćwiczeniom [ np. mięśnie rąk ] to taki odpoczynek jest bardziej skuteczny i przyspiesza proces odnowy organizmu. Odpoczynek czynny nie musi kojarzyć się z zajęciami na siłowni, bieganiem czy grami sportowymi. Jest bardzo dużo form o mniejszej intensywności ale dającej takie same efekty dla utrzymania dobrego zdrowia np. joga, Pilatres, Calanetics, stretching, ćwiczenia izometryczne  oraz zwykły marsz czy spacer.

    Ćwiczenia fizyczne można i należy wykonywać w każdym wieku. Mają  one wpływ na układ mięśniowy, kostny i na funkcjonowanie stawów .Systematyczne ćwiczenia  przyspieszają i regulują prawidłowy rozwój kości, mają wpływ na ich długość i grubość a także na gęstość co pozwala walczyć z osteoporozą . Aktywność fizyczna zwiększa proces wychwytywania wapnia z organizmu i wykorzystywania go w procesach budowy i regeneracji kości, wywiera również wpływ  na kształtowanie się powierzchni stawowych. Wzrost masy mięśniowej podczas ćwiczeń prowadzi do utrzymania prawidłowej postawy ciała. Mięśnie stanowią aparat  utrzymujący cały układ kostny  w prawidłowej pozycji. Należy zwrócić szczególną uwagę  na ćwiczenia mięśni brzucha, grzbietu ,uda i łydki-są to mięśnie odpowiedzialne za naszą prawidłową postawę ciała.

    Aktywność fizyczna  ma również korzystny wpływ na pracę mięśnia sercowego oraz sprawność krążenia obwodowego. Wytrenowany mięsień sercowy ma większą pojemność  minutową co wpływa na lepsze zaopatrywanie pracujących tkanek w tlen i składniki odżywcze, a także na sprawniejsze usuwanie produktów przemian tkankowych. Wzmocnione serce ma możliwość bardziej ekonomicznej pracy. Pod wpływem ćwiczeń  zwiększa się też przepływ w naczyniach wieńcowych co chroni nas przed osadzaniem się płytek cholesterolu. Trening zwiększa ilość czerwonych ciałek krwi powiększając pojemność tlenową organizmu przez co nie męczymy się tak szybko.

   Ćwiczenia fizyczne działają  kształtująco na budowę oraz sprawność mięśni oddechowych. Powodują one zmiany w samej tkance płucnej np. otwarcie nieczynnych pęcherzyków płucnych co prowadzi do zwiększenia wentylacji płuc i pogłębienia oddechu. Sprawność układu oddechowego warunkuje odpowiednie zaopatrzenie człowieka w tlen a tym samym ma wpływ na ogólną wydolność organizmu. Podobne efekty możemy uzyskać stosując techniki relaksacyjne gdzie podstawa jest oddech relaksacyjny, który działa uspokajająco, zwiększa wentylację płuc, usprawnia pracę mózgu i uczy koncentracji.

   Ruch i ćwiczenia fizyczne mają również wpływ na pracę mięśni gładkich i pośrednio wpływają na funkcjonowanie żołądka, jelit a także wątroby. Ćwiczenia zapobiegają zaparciom i zaleganiu moczu w drogach moczowych. Łagodzą bóle menstruacyjne u kobiet a także przygotowują do szybszego i bezpiecznego porodu. Tak więc powszechne unikanie ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego podczas miesiączki jest nieuzasadnione. Ćwiczenia skuteczniej i bezpieczniej łagodzą bóle niż środki farmakologiczne.

   Naukowo stwierdzono , że ruch i ćwiczenia fizyczne jako naturalne  bodźce wpływają pozytywnie na człowieka w każdym aspekcie tj. biologicznym, psychicznym  i duchowym. Tak więc bez ćwiczeń fizycznych nie można osiągnąć  dobrych warunków jakości życia i zachowania zdrowia. Ani dobry posiłek, medytacja teoretyczna czy wypoczywanie w najwygodniejszym fotelu przed telewizorem nie poprawią nam sprawności  fizycznej.  Proponuję więc stanąć przy otwartym oknie , zrobić kilka głębokich oddechów i zastanowić się nad odpowiednim  zestawem ćwiczeń fizycznych dla naszego organizmu. Jak stwierdzili znawcy medycyny aby zachować zdrowie wystarczy ćwiczyć 3 x30x130 co oznacza ,że należy ćwiczyć 3 razy w tygodniu przez 30 minut aby podnieść tętno do 130 uderzeń  na minutę. Powodzenia .

 

                                           Opracowała mgr Barbara Kukolska