Młodzieżowe Centrum Wolontariatu  
Szkolne Koło Caritas  
 
 
 
>> Główna

>>
Cele
 
 

>> Księga Gości

>> Sqad

>> Ramówka

C A G 2007

 

opiekunowie: Halina Borowska, Barbara Kukolska


Szkolne Koło Caritas
powołane przez dyrektora Caritas Diecezji Ełckiej Decyzją z dnia 26 X 2006 r.

W y d a r z e n i a
2016/2017

16 .09. 2016 roku odbyło się zebranie organizacyjne wolontariuszy Gimnazjum nr1 im Jana Pawła II w Sejnach deklarujących chęć pracy w ramach Młodzieżowego Centrum Wolontariatu w roku szkolnym 2016/2017. Większość wolontariuszy stanowiła młodzież, która w latach poprzednich już włączała się w działalność wolontarystyczną, ale dołączyli też uczniowie klas pierwszych.

W drodze głosowania został wyłoniony Zarząd w skład, którego weszli:

·      Małgorzata Kukolska – przewodnicząca

·      Sandra Rukszan – z-ca przewodniczącej

·      Monika Gryguć – skarbnik

·      Dominika Klucznik – sekretarz

Wciągu I semestru do pracy w wolontariacie zgłosiło się 44 uczniów, natomiast w akcjach wolontarystycznych wzięło udział z różną częstotliwością 36 wolontariuszy. Ze względu na duże zaangażowanie na wyróżnienie zasługują: Magdalena Klucznik III c, Martyna Krakowska III c, Monika Gryguć III c, Kamila Walento II a, Maria Święcicka II a, Gabriela Linliewicz I b, Paulina Łukaszewicz I b, Martyna Macianis III b.

 Wykaz akcji wolontarystycznych przeprowadzonych w I półroczu przez naszych wolontariuszy:

  Bal karnawałowy

W tym roku Szkolne Centrum Wolontariatu było współorganizatorem balu karnawałowego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, ich rodziców oraz uczestników WT Z– podopiecznych Regionalnego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Sejnach. W przeddzień imprezy wolontariusze udekorowali i przygotowali salę na przyjęcie gości.

12 .02.2017 roku podczas trwania balu wolontariusze obsługiwali gości przy stołach – częstując pysznymi ciastami, kawą, herbatą, a DJ zagrzewał uczestników do wspólnej zabawy i zapraszał do konkursów.

Zakręcona akcja

Od początku roku prowadziliśmy akcję zbierania plastikowych nakrętek na rzecz schroniska zwierząt na Cyganowie. Akcję będziemy kontynuować w II semestrze. Oprócz zbierania korków 4 nasze wolontariuszki udzielają się w pracy w schronisku opiekując się pieskami. 

Warsztaty

29.09 2016 opiekunowie Młodzieżowego Centrum Wolontariatu zorganizowali w naszej szkole 2 – godzinne warsztaty „ ABC wolontariatu”. Podczas spotkania opisywaliśmy znaczenie słowa „wolontariat”, poznawaliśmy obszary działalności wolontariuszy, niezbędne cechy jakie powinna posiadać osoba pracująca w wolontariacie. Zasadniczym celem warsztatów było przygotowanie się do przeprowadzenia zbiórki na fundusz stypendialny

 „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uzgodniliśmy, że zbiórka będzie przebiegała wielotorowo: zbiórka publiczna ( przygotowaliśmy puszki) oraz zorganizowanie sprzedaży domowych wypieków w szkolnym sklepiku.. Wyznaczyliśmy osoby odpowiedzialne za poszczególne działania ( ogłoszenie w radiowęźle i plakat informujący o akcji, sporządzenie listy chętnych uczniów przynoszących wypieki, sporządzenie grafiku sprzedaży, zorganizowanie sprzedaży tostów, lista kwestujących do puszek )

 XVI Dzień Papieski

 Pod hasłem „ Bądźcie świadkami miłosierdzia ” nasze gimnazjum z ramienia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II ( sztab 74 ) po raz jedenasty przystąpiło do zbierania funduszy na rzecz stypendystów Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tradycyjnie akcję prowadziliśmy wielotorowo, aby objąć jak największą część naszych koleżanek i kolegów ze szkoły oraz lokalną społeczność naszego niewielkiego miasta.

Ø      W dniach 07, 09, 11 oraz 13  października 2016 r. przeprowadziliśmy kwestę na ulicach Sejn oraz w sejneńskich szkołach – Szkole Podstawowej im mjr Henryka Dobrzańskiego „ Hubala” oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących.

Podczas kwesty zebraliśmy 1955,28 zł.

Ø      Od 03 do 13 października 2016 r. podczas przerw śródlekcyjnych w naszej szkole prowadziliśmy sprzedaż domowych wypieków, tostów, owoców i gorącej herbaty przygotowanych przez rodziców i uczniów gimnazjum. W wyniku „ kiermaszu”  pozyskaliśmy 674,72 zł.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i osób sympatyzujących ze Szkolnym Kołem Caritas uzyskaliśmy w sumie 2630,00 zł .

 Świąteczne paczki od „ Caritas”

W grudniowy weekend tj. 09 - 10. XI oraz 13. XII.  29 wolontariuszy kwestowało w sejneńskich sklepach, rozdając ulotki i prosząc kupujących o podzielenie się zakupami. Do kartonów zbierali trwałe artykuły spożywcze: mąkę, cukier, kaszę, olej, konserwy, a także słodycze z myślą o dzieciach. Dzięki tej akcji najpotrzebniejsze artykuły spożywcze trafiły do najuboższych rodzin i samotnych osób w naszym powiecie.

 6. XII dwie drużyny dziewcząt z naszego gimnazjum rozegrały charytatywny mecz piłki siatkowej. Celem tzw. “ słodkiego meczu” było zebranie słodyczy do świątecznych paczek przygotowywanych przez Caritas, a biletem wstępu na mecz były właśnie słodkości przekazane przez kibicujących uczniów.

 Miejska wigilia – „ Wszystkim jednako świeci wigilijna gwiazda”

23. XII  po raz kolejny nasi wolontariusze zaoferowali swoją pomoc przy organizacji opłatkowego spotkania mieszkańców Sejn w murach klasztoru. Podczas trwania miejskiej wigilii  rozdawaliśmy opłatki oraz częstowaliśmy zebranych wigilijnymi potrawami.

 Akcje wolontarystyczne w II semestrze:

 

ZARZĄD
Zmiana w Składzie Zarządu od listopada
Daria Koneszko
– przewodnicząca
z-ca Marcin Gryguć
skarbnik - Izabela Wołos
sekreterz - Karolina Basiewicz

Halina Borowska opiekun SKC
W y d a r z e n i a
2015/2016

ZAKRĘCONA AKCJA

Od października 2015 r. prowadzimy „ Zakręconą akcję” czyli zbieramy wszelkiego rodzaju plastikowe nakrętki na rzecz zwierząt ze schroniska na Cyganowie. Dochód ze sprzedaży nakrętek przeznacza się na polepszenie życia piesków w schronisku, zakup karmy lub leczenia weterynaryjnego.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji w Ełckim Centrum Kultury odbyła się Gala Wolontariatu, podczas której nagradzano najaktywniejszych Wolontariuszy Roku 2015. Wśród nagrodzonych znalazła się wolontariuszka naszego gimnazjum -  Daria Koneszko . Gratulacje.

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Jak co roku przed Bożym Narodzeniem nasi wolontariusze uczestniczyli w zbiórce żywności w sejneńskich sklepach. 4, 5 oraz 11 grudnia 39 wolontariuszy prosiło klientów sklepów o produkty, które jeszcze przed świętami trafią do paczek, którymi Caritas obdaruje ubogie rodziny z Sejneńszczyzny.

SŁODKI MECZ

7. 12. 15 r. na szkolnej sali gimnastycznej rozegrano charytatywny mecz drużyn piłki siatkowej dziewcząt Gimnazjum nr1 i LO w Sejnach. Biletem wstępu na mecz były różne słodycze. Uczniowie gimnazjum chcieli w ten  sposób wzbogacić świąteczne paczki przygotowane przez Parafialny Caritas, by sprawić radość dzieciom, do których te paczki dotrą. W imieniu Szkolnego Centrum Wolontariatu dziękujemy siatkarkom oraz trenerom obu drużyn.

I TY ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Z inicjatywy Zarządu SKC wolontariusze przygotowali świąteczną niespodziankę choremu Miłoszowi. Zorganizowali dobrowolną zbiórkę, której celem był zakup słodyczy, zabawek i gry. Uczniowie wykonali też kartki, które wraz z życzeniami zostały dołączone do paczki. 20 grudnia Daria, Laura oraz Marcin dostarczyli przesyłkę Miłoszowi. Swoją obecnością sprawili mu wielką frajdę, bo Miłosz potrzebuje towarzystwa rówieśników.

MIEJSKA WIGILIA

20 grudnia mieszkańcy Sejn i okolic spotkali się w klasztorze podominikańskim na Wigilii miejskiej. Po połamaniu się opłatkiem, złożeniu życzeń, przy śpiewie kolęd nastąpił wigilijny poczęstunek. Jak co roku za obsługę imprezy odpowiadali nasi wolontariusze.

DAR SERCA DLA PIOTRUSIA

W ostatnim tygodniu przed zimowym feriami rozpoczęliśmy akcję charytatywną na rzecz chorego Piotrusia. Przez tydzień sprzedawaliśmy domowe wypieki przygotowane przez wolontariuszy lub ich rodziców chcąc w ten sposób pozyskać  pieniądze na leczenie chłopca. Akcję planujmy kontynuować  po feriach.

POŁĄCZY NAS KULTURA I WOLONTARIAT

W dniach 23 – 31 stycznia 2016 roku 3 wolontariuszy naszego gimnazjum: Daria Koneszko, Laura Miszkiel i Marcin Gryguć uczestniczyło w projekcie „ Połączy nas kultura i wolontariat” organizowanym przez Caritas Diecezji Ełckiej w Orzyszu. Goście zza wschodniej granicy wraz z polską młodzieżą podczas prowadzonych zajęć mieli okazję poznać kulturę różnych krajów np. Boliwii, Mozambiku, Hiszpanii, USA itd. Młodzież uczestniczyła też w warsztatach manualnych, integracji, tanecznych, muzycznych. Cały program przygotowany został z myślą o uczestnictwie w Światowych Dniach Młodzieży.

 Warsztaty

Dnia 04.10.2015r. w naszej szkole odbyły się warsztaty, na których uczestnicy przeszli szkolenie przeprowadzone przez p. Halinę Borowską i p. Barbarę Kukolską. Później wszyscy razem uzgodniliśmy harmonogram naszych działań wolontarystycznych na rok szkolny 2015/ 2016. Organizacyjnie przygotowywaliśmy się do zbiórki publicznej na rzecz stypendystów Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia, która miała się odbywać w ramach XV Dnia Papieskiego.

XV Dzień Papieski

 Pod hasłem „ Jan Paweł II – Patron Rodziny ” nasze gimnazjum z ramienia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II ( sztab 173 ) po raz dziesiąty przystąpiło do zbierania funduszy na rzecz stypendystów Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Ø     W dniach 09, 11 oraz 13  października 2015 r. przeprowadziliśmy kwestę na ulicach Sejn. Podczas kwesty zebraliśmy 2528, 28 zł.

Ø     We współpracy z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” zorganizowaliśmy charytatywny koncert, podczas którego zagrał zespół Marycha River Brass Band oraz prezentowały się wokalistki naszego gimnazjum.

Ø     Od 15 do 22 października 2015 r. podczas przerw śródlekcyjnych prowadziliśmy sprzedaż domowych wypieków przygotowanych przez rodziców i uczniów gimnazjum.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i osób sympatyzujących ze Szkolnym Kołem Caritas uzyskaliśmy w sumie 3334, 52 zł. Podczas szkolnego apelu wolontariusze odebrali okolicznościowe podziękowania.

Warsztaty w Suwałkach

            Dnia 19.10.2015r. Zarząd SKC oraz przedstawiciele z klas I i II wraz z opiekunkami p. Haliną Borowską i p. Barbarą Kukolską zawitali do Suwałk. Odbyło się tam spotkanie wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas Diecezji Ełckiej. Spotkanie było poświęcone tematyce miłosierdzia, Dekalogowi Bezinteresownej  Miłości, Gali Wolontariatu oraz XV edycji konkursu „ Mój szkolny kolega z misji”. Spotkanie poprowadzili ks. Maciej Gilewski-wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej  i Anna Nowicka - koordynator wolontariatu.

Międzywarsztatowy Przegląd Piosenki

28.10.205 r. wolontariuszki naszego gimnazjum pomagały podczas XII Międzywarsztatowego Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych, który odbywał się w Ośrodku Kultury. Do naszych obowiązków należało przygotowanie stołów z poczęstunkiem oraz serwowanie ciepłego posiłku  uczestnikom w/w imprezy. Oferowałyśmy też pomoc osobom, które nie radziły sobie ze względu na swoją niepełnosprawność. Za okazaną pomoc obdarowane zostałyśmy upominkami wykonanymi przez uczestników WTZ. Było to dla nas wolontariuszek klas pierwszych nowe, ale owocne doświadczenie.


28.10.2015
Udział wolontariuszy w Międzywarsztatowym Przeglądzie Piosenki Osób Niepełnosprawnych pod opieką p. B.Kukolskiej
22.10.2015
XV Dzień Papieski- z przeprowadzonej zbiórki publicznej na rzecz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wolontariusze zebrali kwotę 3334,52 zł
19.10.2015
Spotkanie wolontariuszy i opiekunów SKC w Suwałkach
 


2014/2015

W II semestrze 2014/ 2015 wolontariusze realizowali stałe zadania współpracując z Regionalnym Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Parafialnym Oddziałem Caritas i instytucjami lokalnymi oraz zorganizowali własne akcje charytatywne np. „ Zbiórka korków” czy odwiedziny pensjonariuszek w Domu Opieki Społecznej z okazji Dnia Matki. Z 46 osób, które zadeklarowały chęć pracy w szkolnym wolontariacie w II półroczu aktywnie w nasze działania włączyło się 28 wolontariuszy. Najaktywniejsi to: Daria Koneszko kl IIc, Iza Czarkowska klIIa, Magda Gilewska kl IIIa, Agnieszka Kowalewska kl IIIa, Małgorzata Kukolska kl Ic oraz Patrycja Ogórkis klIIIa i Martyna Macianis klIb - systematycznie pracujące w schronisku na Cyganowie. Na zkończenie roku szkolnego wolontariusze otrzymali podziękowania oraz nagrody książkowe za pracę na rzecz innych.

  BAL KARNAWAŁOWY  -  CHOINKA

Po rocznej przerwie ponownie z Regionalnym Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Sejnach współorganizowaliśmy w naszej szkole  „ Bal karnawałowy – choinkę” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz ich rodziców i opiekunów. W przeddzień imprezy wolontariusze udekorowali i przygotowali salę na przyjęcie gości.

W ostatnią niedzielę karnawału tj.15. 02 2015 r. podczas trwania balu wolontariusze obsługiwali gości przy stołach – częstując pysznymi ciastami, kawą, herbatą itp. , uczestniczyli we wspólnej zabawie, a podczas wręczania przez mikołaja prezentów wcielili się w rolę elfów. Po raz kolejny sprawiliśmy wiele radości przede wszystkim „ maluchom”. Dla niektórych z nich jest to jedyna okazja uczestniczenia w zabawie poza domem i przebywania w gronie rówieśników. Do następnego spotkania.

 WIELKANOCNA  ZBIÓRKA  ŻYWNOŚCI

20 – 21  i 27. 03. 2015

Przez 3 dni przed świętami wielkanocnymi ponad 20 wolontariuszy z naszego gimnazjum zbierało żywność w sejneńskich sklepach dla podopiecznych Parafialnego Caritas. Cukier, olej,  konserwy, słodycze i inne trwałe produkty trafiły jak co roku do najuboższych rodzin powiatu sejneńskiego.

 DZIEŃ  MATKI

27.05.2015

Tradycyjnie z okazji Dnia Matki młodzież naszego gimnazjum odwiedziła pensjonariuszki Domu Pomocy w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek przedstawiając montaż słowno – muzyczny poświęcony mamom. Uczniowie wręczyli pensjonariuszkom własnoręcznie wykonane laurki oraz złożyli  życzenia. Mieli też okazję bliższego poznania przebywających tam pań podczas wspólnej rozmowy, odwiedzin w ich pokojach.

 ZAKRĘCONA AKCJA

Przez II semestr prowadziliśmy akcję zbierania korków na rzecz schroniska zwierząt na Cyganowie. Dochód ze sprzedaży plastikowych nakrętek przeznaczony będzie m.in. na polepszenie warunków życia psów w schronisku, zakup karmy, leczenie weterynaryjne itp.

 Warsztaty

02.10 2014 opiekunowie Młodzieżowego Centrum Wolontariatu zorganizowali w naszej szkole 4 – godzinne warsztaty „ ABC wolontariatu”, w których uczestniczyło 20 wolontariuszy. Warsztaty zaczęły się zajęciami integracyjnymi, które miały na celu lepsze poznanie się. Jest to ważne z tego względu, ze najczęściej pracujemy zespołowo. Podczas spotkania opisywaliśmy znaczenie słowa „wolontariat”, poznawaliśmy obszary działalności wolontariuszy, niezbędne cechy jakie powinna posiadać osoba pracująca w wolontariacie. W drugiej części warsztatów poczyniliśmy przygotowania do przeprowadzenia zbiórki na fundusz stypendialny „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uzgodniliśmy, że zbiórka będzie przebiegała wielotorowo: zbiórka publiczna ( przygotowaliśmy puszki) oraz sprzedaż domowych wypieków. Wyznaczyliśmy osoby odpowiedzialne za poszczególne działania.

 Zbiórka publiczna  na fundusz stypendialny  “ Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Pod hasłem „ Jan Paweł II – Świętymi bądźcie” nasze gimnazjum z ramienia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II  przystąpiło do zbierania funduszy na rzecz stypendystów Fundacji „ DziełoNowego Tysiąclecia”. Tradycyjnie akcję prowadziliśmy wielotorowo, aby objąć ją jak największą część  koleżanek i kolegów z naszego gimnazjum, a także integrować środowiska uczniów ze Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz lokalną społeczność naszego niewielkiego miasta wokół wspólnej idei budowy „ żywego pomnika” Jana Pawła II..

·        W dniach 10,12 i 14 października 2014 r. przeprowadziliśmy kwestę na ulicach Sejn, a za zgodą dyrektorów, również wśród uczniów Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

·        Od 13 do 17 października 2014 r. w naszej szkole podczas przerw śródlekcyjnych prowadziliśmy sprzedaż domowych wypieków przygotowanych przez rodziców i uczniów gimnazjum.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i osób sympatyzujących ze Szkolnym Kołem Caritas uzyskaliśmy w sumie 2213, 81  zł.

 Międzywarsztatowy Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych

23.10 2014 10 wolontariuszy na prośbę kierownika WTZ pomagało w obsłudze w/w imprezy w Ośrodku Kultury w Sejnach. Na miejscu rozdzieliliśmy pomiędzy siebie zadania: dwie osoby zajęły się rejestracją przybywających spoza Sejn uczestników festiwalu ( 10 WTZ z różnych miejscowości ), pozostałe wolontariuszki przygotowywały poczęstunek dla gości. Podczas trwania przeglądu kibicowaliśmy poszczególnym zespołom, uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie przy piosenkach zaproszonej gwiazdy imprezy Iwana Komarenko, a po ogłoszeniu przez jury werdyktu konkursu zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek. Uczestnicy WTZ sprawili nam miłą niespodziankę, za okazaną pomoc otrzymaliśmy drobne upominki

 Świąteczne paczki od „ Caritas”

W dwa grudniowe weekendy tj. 28-29. XI i 5-6 . XII. oraz16.XII  29 wolontariuszy kwestowało w sejneńskich sklepach, rozdając ulotki i prosząc kupujących o podzielenie się zakupami. Do kartonów zbierali trwałe artykuły spożywcze: mąkę, cukier, kaszę, olej, konserwy, a także słodycze z myślą o dzieciach. Dzięki tej akcji ponad 1 tona z artykułami spożywczymi trafiła do najuboższych rodzin i samotnych osób Sejneńszczyzny.

 Charytatywny mecz

09. XII drużyna dziewcząt z naszego gimnazjum rozegrała charytatywny mecz piłki siatkowej z drużyną “męską” Liceum Ogólnokształcącego w Sejnach. Celem tzw. “ słodkiego meczu” było zebranie słodyczy do świątecznych paczek przygotowywanych przez Caritas, a biletem wstępu na mecz były właśnie słodkości przekazane przez kibicujących uczniów.

 Miejska wigilia – „ Wszystkim jednako świeci wigilijna gwiazda”

21. XII  po raz kolejny nasi wolontariusze zaoferowali swoją pomoc przy organizacji opłatkowego spotkania mieszkańców Sejn w murach klasztoru. Podczas trwania miejskiej wigilii  rozdawaliśmy opłatki oraz częstowaliśmy zebranych wigilijnymi potrawami.

 Schronisko na Cyganowie

Patrycja Ogórkis oraz Martyna Macianis systematycznie pracują jako wolontariuszki w schronisku dla zwierząt prowadzonym na Cyganowie.W y d a r z e n i a
2013/2014
 

W II semestrze wolontariusze realizowali stałe zadania współpracując z Regionalnym Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Parafialnym Oddziałem Caritas i Urzędem Miasta Sejny oraz zorganizowali własne akcje charytatywne np. „ Pomóżmy” czy odwiedziny pensjonariuszek w Domu Opieki Społecznej z okazji Dnia Matki.

WIELKANOCNA  ZBIÓRKA  ŻYWNOŚCI

4 – 5  i 11. 04. 2014

Przez 3 dni przed świętami wielkanocnymi 30 wolontariuszy z naszego gimnazjum zbierało żywność w sejneńskich sklepach dla podopiecznych Parafialnego Caritas. Cukier, olej,  konserwy, słodycze i inne trwałe produkty trafiły jak co roku do najbardziej potrzebujących rodzin powiatu sejneńskiego. 

POMÓŻMY

W pierwszej połowie maja wśród społeczności uczniowskiej oraz Rady Pedagogicznej zbieraliśmy fundusze na pomoc materialną uczniom naszego gimnazjum. Naszych kolegów, koleżanki dotykają rodzinne tragedie. Wtedy chcemy być z nimi solidarni, wspierając ich duchowo, ale też materialnie. Zebrane pieniądze w kwocie 400 zł przekazano wychowawczyni kl I a  na zakup niezbędnych rzeczy dla ucznia z tejże klasy.

 DZIEŃ  GODNOŚCI  OSÓB  NIEPEŁNOSPRAWNYCH  INTELEKTUALNIE

6. 05. 2014

Razem z naszymi znajomymi z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz dziećmi z oddziału specjalnego ze Szkoły Podstawowej uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Uczniowie naszej szkoły urozmaicili  trwającą w Ośrodku Kultury imprezę integracyjną śpiewem ( Lenek ) i tańcem ( Patrycja ).

 DZIEŃ  MATKI

26.05.2014

Tradycyjnie z okazji Dnia Matki młodzież naszego gimnazjum odwiedziła pensjonariuszki Domu Pomocy w zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek przedstawiając montaż słowno – muzyczny poświęcony mamom. Uczniowie wręczyli też własnoręcznie wykonane laurki oraz złożyli  życzenia.

 POZWÓL MI WYJŚĆ NA ŚWIAT

Z inicjatywy Regionalnego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz Urzędu Miasta Sejny podjęto szereg akcji charytatywnych na rzecz mieszkańca naszego miasta pana Roberta Jatkowskiego jeżdżącego na wózku. Celem jest zebranie funduszy na zakup platformy przyschodowej. Nasi wolontariusze mimo trwających wakacji najpierw 20 lipca zbierali do puszek pieniądze po mszach za zgodą proboszcza na terenie przykościelnym, a 8 sierpnia z inicjatywy piosenkarza Ivana Komarenko odbył się na Placu Dominikańskim    charytatywny koncert. Wśród widzów krążyli min. wolontariusze SKC naszego gimnazjum prosząc o datki do puszek oraz rozprowadzając płyty z piosenkami Ivana.

 W roku szkolnym 2013/ 2014 w Szkolnym Klubie Wolontariatu oraz Szkolnym Kole Caritas działało 38 uczniów. Mamy też sympatyków wśród społeczności gimnazjalnej, którzy nie odmawiają nam pomocy w przeprowadzaniu części charytatywnych akcji.. Na zakończenie roku szkolnego wolontariusze otrzymali podziękowania za pracę na rzecz innych, a najaktywniejsi nagrody książkowe. 

 Warsztaty wolontariatu

„ Niech każdy ruszy drogą wolontariuszy”pod takim hasłem odbyły się warsztaty prowadzone przez opiekunów p. H. Borowską i p. B. Kukolską. Na początek parę pytań:

ñ     Chcesz zdobyć nowe umiejętności?

ñ     Dysponujesz wolnym czasem?

ñ     Masz zainteresowania i pasje, którymi chciałbyś się podzielić z innymi?

ñ     Lubisz poznawać nowych ludzi?

ñ     Jesteś wrażliwy na potrzeby innych?

ñ     Chcesz przeżyć niezapomniane chwile?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znak, że wolontariat jest dla ciebie.

Druga część warsztatów poświęcona była przygotowaniu akcji na rzecz Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wolontariusze podawali propozycje działań, a następnie rozdzielono zadania pomiędzy siebie. Ustalono, iż akcja obejmować będzie: zbiórkę publiczną ( przygotowano puszki do kwesty), sprzedaż domowych wypieków w szkole oraz koncert charytatywny w Ośrodku Pogranicze w Sejnach ( wystąpią sejneńscy raperzy, Marycha River Brass Band oraz wokalistki naszego gimnazjum)

 

XIII DZIEŃ PAPIESKI- „ JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ DIALOGU”.

Pod hasłem „ Jan Paweł II – Papież Dialogu” nasze gimnazjum z ramienia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II  przystąpiło do zbierania funduszy na rzecz stypendystów Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tradycyjnie akcję prowadziliśmy wielotorowo, aby objąć ją jak największą część  koleżanek i kolegów z naszego gimnazjum, a także integrować środowiska uczniów ze Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz lokalną społeczność naszego niewielkiego miasta wokół wspólnej idei budowy „ żywego pomnika” Jana Pawła II..

Ø      W dniach 11 i 13 października 2013 r. przeprowadziliśmy kwestę na ulicach Sejn, a za zgodą dyrektorów również wśród uczniów Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Ø      Od 7 do 11 października 2013 r. podczas przerw śródlekcyjnych w szkole prowadziliśmy sprzedaż domowych wypieków przygotowanych przez rodziców i uczniów gimnazjum.

Ø      22 października 2013 r. zorganizowaliśmy charytatywny koncert „ Młodzi – młodym”. Koncert odbył się w miejscu symbolicznym Ośrodku „ Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, którego działalność poświęcona jest budowaniu mostów pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur. Dla publiczności zagrał zespół jazzowy Marycha River Bras Band, wystąpili sejneńscy raperzy oraz wokalistki naszego gimnazjum

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i osób sympatyzujących ze Szkolnym Kołem Caritas uzyskaliśmy w sumie 1898, 30 zł.

 

Międzywarsztatowy Przegląd Piosenki

Razem z osobami niepełnosprawnymi świętowaliśmy dziesiąty, jubileuszowy przegląd piosenki. Uczestnicy warsztatów Terapii Zajęciowej z woj. podlaskiego i warmińsko – mazurskiego po raz kolejny pokazali, ze występy są na coraz wyższym poziomie, a przygotowanie do nich odgrywa dużą rolę w rozwoju emocjonalnym, pracy nad sobą,  w  rehabilitacji podopiecznych. Nasi wolontariusze pomagali organizacyjnie podczas tej imprezy min. oferując uczestnikom poczęstunek.

 Zbiórka żywności

29 i 30 listopada oraz 6 grudnia 2013 r. wolontariusze z identyfikatorami organizacji charytatywnej prosili klientów sklepów o dzielenie się zakupami, a szczególnie produktami trwałymi. Żywność ta w postaci świątecznych paczek trafia do najuboższych rodzin Sejneńszczyzny.

Słodki mecz

6 grudnia zorganizowaliśmy mecz piłki siatkowej. Ideą tej sportowej imprezy było pozyskanie słodyczy , które zostały przekazane dla Caritas w Sejnach , by razem z żywnościowymi paczkami świątecznymi trafiły do najuboższych rodzin. Dziękujemy drużynom dziewcząt z klas II i III za rozegranie meczu oraz uczniom gimnazjum - kibicom, którzy nie zawiedli i przynieśli różne słodkości.

 Wigilia miejska

Tradycyjnie mieszkańcy Sejn spotkali się 23 grudnia w murach klasztoru by złożyć sobie życzenia, połamać się opłatkiem, wspólnie zaśpiewać kolędy. Odbyła się degustacja wigilijnych potraw, a za poczęstunek odpowiadali nasi wolontariusze, którzy sprawnie częstowali zebranych : bigosem, barszczykiem z pasztecikami oraz sękaczem. 

      

Zapraszamy wszystkich wolontariuszy do współpracy
W y d a r z e n i a
2012/2013
 

Wielkanocna zbiórka żywności

I tym razem wolontariusze naszego koła nie zawiedli. 15, 16 oraz 22 marca w sejneńskich sklepach zbierali trwałe produkty żywnościowe, z których Parafialny Caritas przygotował wielkanocne paczki dla najuboższych rodzin. 

Pomoc pogorzelcom

Żywioł – ogień niemal doszczętnie strawił dom Studzianym Lesie. Rodzice z pięciorgiem dzieci, w tym koleżanka z naszego gimnazjum zostali bez dachu nad głową. Społeczność naszej szkoły odpowiedziała na apel PCPR w Sejnach, by organizować akcje charytatywne na rzecz tej rodziny. Uczniowie przynosili podręczniki i przybory szkolne. Sprzedawaliśmy ciasto i kwestowaliśmy wśród uczniów i Rady Pedagogicznej. Pozyskane pieniądze wpłaciliśmy na konto pogorzelców.

 Pomóżmy pieskom

Nie zapomnieliśmy o naszych braciach mniejszych, które znalazły schronienie w przytulisku  w Cyganowie. Na rzecz przytuliska ofiarowaliśmy obroże, smycze, miski, pokarm, a za zebrane pieniądze zakupiliśmy pieskom tzw. „ przysmaki”. 

Dla Natalki

Włączyliśmy się w zbiórkę pieniędzy na przeprowadzenie operacji chorej Natalki. Wysokie koszty zabiegu, który miał być przeprowadzony w klinice w Berlinie były nie do udźwignięcia dla rodziców. Natalka musiała być operowana jak najszybciej, więc lokalna społeczność w tym uczniowie naszej szkoły włączyli się w zbiórkę funduszy. Tym razem sprzedawaliśmy lody i kwestowaliśmy wśród gimnazjalistów i pracowników szkoły. Nasze wolontariuszki kwestowały też podczas meczu piłki nożnej na miejskim stadionie oraz gali w Ośrodku Kultury.

 Dzień Matki

5. 06 uczniowe klas pierwszych z okazji Dnia Matki odwiedzili pensjonariuszki Domu Opieki Społecznej. Przedstawili program artystyczny, złożyli życzenia i wręczyli okolicznościowe laurki.

 Dar serca

Pomagamy naszym kolegom i koleżankom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji rodzinnej.

By pomóc materialnie przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy, a chcąc pozyskać dodatkowe fundusze sprzedawaliśmy wśród uczniów lody.

BAL KARNAWAŁOWY  -  CHOINKA

Jak co roku z Regionalnym Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Sejnach współorganizowaliśmy „ Bal karnawałowy – choinkę” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz ich rodziców i opiekunów. W przeddzień imprezy wolontariusze udekorowali i przygotowali salę na przyjęcie gości. W ostatnią niedzielę karnawału tj.

10. 02 2013 r. podczas trwania balu wolontariusze obsługiwali gości przy stołach – częstując pysznymi ciastami, kawą, herbatą itp. , uczestniczyli we wspólnej zabawie, a podczas wręczania przez mikołaja prezentów wcielili się w rolę elfów. Po raz kolejny sprawiliśmy wiele radości przede wszystkim „ maluchom”. Dla niektórych z nich jest to jedyna okazja uczestniczenia w zabawie poza domem i przebywania w gronie rówieśników. Do następnego spotkania.

Wszystkim jednako świeci betlejemska gwiazda

23.12. 2012 r.. mieszkańcy Sejn  uczestniczyli w wigilii miejskiej, która odbyła się w murach sejneńskiego klasztoru. Temu spotkaniu towarzyszy wspólne śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń oraz spożywanie wigilijnych potraw. Nasi wolontariusze jak co roku pomagają podczas tej imprezy częstując zebranych bigosem, barszczykiem i innymi przysmakami.

 

Zbiórka żywności – dar na święta

 7 XII, 8 XII oraz 14 XII  33 wolontariuszy z naszego gimnazjum pod patronatem Caritas Diecezji Ełckiej i Banku Żywności zbierało żywność w sejneńskich sklepach.

Robiąc zakupy można było włożyć do kartonów: mąkę, cukier, olej, makaron, słodycze i inne trwałe produkty. Zebrana żywność w postaci  świątecznych paczek trafi do najuboższych rodzin z Sejneńszczyzny, którymi opiekuje się Caritas.

13 grudnia
13 grudnia odbył się w naszej szkole "Słodki mecz"

13. 12. 2012 r. w naszej szkole Szkolne Centrum Wolontariatu zorganizowało charytatywny  „ słodki mecz”, w którym zmierzyły się drużyny dziewcząt z ZSO w Sejnach oraz drużyna dziewcząt i chłopców z naszego gimnazjum. Biletem wstępu na rozgrywki były słodycze wrzucane do koszyka. Zebrane w ten sposób od uczniów naszej szkoły słodkie upominki przekażemy do świątecznych paczek, które trafią do dzieci z najuboższych rodzin na Sejneńszczyźnie. Dziękujemy panu Karolowi Sikorskiemu oraz dziewczynom z LO oraz naszym siatkarkom i siatkarzom za udział w rozgrywkach.


Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Ełku.

10. 12. 2012 roku Emilia Gryguć i Klaudia Święcicka wraz z opiekunami Młodzieżowego Centrum Wolontariatu wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Ełku. W programie uroczystości znalazły się m.in.: projekcja filmu „ XX lecie Caritas Diecezji Ełckiej”, konferencja „ Wolontariat wyrazem miłości bliźniego”, wręczenie wyróżnień dla wolontariuszy, prezentacja multimedialna podsumowująca projekt „ Profesjonalizacja Wolontariatu Caritas Diecezji Ełckiej”, „ Jasełka”” wystawione przez WTZ z Ełku, wręczenie gadżetów dla uczestników projektu. Nasze wolontariuszki- uczestniczki Letniej Akademii Wolontariatu otrzymały pamiątkowe koszulki i inne upominki

 

„Dzieło Nowego Tysiąclecia”

            W dniach 15 – 19.10.2012r. w naszej szkole trwała akcja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, w ramach której wolontariusze kwestowali na ulicach naszego miasta, prowadzili sprzedaż ciast, jak i własnoręcznie wykonanych bransoletek. Młodzież wykazała się ogromnym zaangażowaniem w akcję. Wolontariusze swoją postawą w szkole, jak i poza nią, z godnością promowali swoje szkolne koło.

Pod hasłem „ Jan Paweł II – Papież Rodziny” nasze gimnazjum z ramienia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II  przystąpiło do zbierania funduszy na rzecz stypendystów Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tradycyjnie akcję prowadziliśmy wielotorowo, aby objąć ją jak największą część  koleżanek i kolegów z naszego gimnazjum, a także integrować środowiska uczniów ze Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz lokalną społeczność naszego niewielkiego miasta wokół wspólnej idei budowy „ żywego pomnika” Jana Pawła II..

Ø      W dniach 14 i 16 października 2012 r. przeprowadziliśmy kwestę na ulicach Sejn, a za zgodą dyrektorów również wśród uczniów Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Ø      Od 15 do 19 października 2012 r. podczas przerw śródlekcyjnych prowadziliśmy sprzedaż domowych ciast przygotowanych przez rodziców i uczniów gimnazjum. Ponadto młodzież wykonała bransoletki, które także były rozprowadzane.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i osób sympatyzujących ze Szkolnym Kołem Caritas uzyskaliśmy w sumie 1918, 56 zł.

       Młodzi, którzy nazywają siebie pokoleniem JP II, po raz kolejny odpowiedzieli na wołanie Jana Pawła II, który prosił o „ nową wyobraźnię miłosierdzia”.

<<foto>>

5, 6.10.2012 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla wolontariuszy. Miały one na celu integrację nowoprzybyłych i tych już działających wolontariuszy.  Podczas warsztatów zorganizowaliśmy też pierwszą akcję na fundusz stypendialny „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. <<foto>>

 

Wystartowaliśmy o godz.: 19.00  Na rozgrzewkę rozegraliśmy mecz piłki nożnej, po którym intensywnie pracowaliśmy nad planem I akcji. W ramach przerwy rozegraliśmy mecz piłki siatkowej. Gdy mieliśmy już plan akcji, przyszedł czas na gry i zabawy integracyjne. Było dużo śmiechu i zabawy. Po północy czekała nas jeszcze dyskoteka, zdjęcia i film. Nad ranem, na pożegnanie, zagraliśmy w wybijanego. Do domów wszyscy dotarli szczęśliwie. ;)

 

18.10.2012
Wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w organizacji IX Międzywarsztatowego Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych w MOK w Sejnach <<foto>>

Dnia 13.09.2012r. odbyła się prezentacja wolontariatu przygotowana przez Emilkę Gryguć i Izę Domoracką pod czujnym okiem p. Haliny Borowskiej i Basi Kukolskiej. Miała ona na celu przybliżenie młodzieży pracy wolontariatu i zachęcenie ich do zapisania się do Szkolnego Centrum Wolontariatu. Podczas prezentacji, którą rozpoczął dźwięk syreny policyjnej, wyświetlane były zdjęcia z akcji przeprowadzonych w roku szkolnym 2011/2012. Następnie publiczność, zgromadzona na holu na I piętrze, obejrzała film pt.: „Trendy wolontariat”, mówiący o zaletach wolontariatu. Prezentację zakończono zaproszeniem do wolontariatu i warsztatów dla nowych i obecnych wolontariuszy. Prezentacja została dobrze odebrana. Dowodem na to jest to, że kolejnego dnia, do naszego szkolnego koła przybyło kilkadziesiąt nowych twarzy, chętnych do charytatywnej pracy.

Emilka

Letnia Akademia Szkolnych Kół Caritas

Dwie wolontariuszki naszego koła tj. Emilka Gryguć i Klaudia Święcicka wraz z opiekunem Haliną Borowską w dniach 8 – 11 lipca 2012 uczestniczyły w warsztatach Letniej Akademii SKC w Orzyszu realizowanych w ramach projektu „ Profesjonalizacja Wolontariatu CaritasDiecezji Ełckiej”.


W y d a r z e n i a
2011/2012

Warsztaty w Suwałkach

W dniu 6.06.2012r. cztery wolontariuszki z naszej szkoły (Emilka Gryguć, Iza Domoracka, Aneta Buchowska i Iza Pietuszewska) wraz z p. Basią Kukolską uczestniczyły w warsztatach w Suwałkach. Zajęcia poświęcone były głównie pogłębieniu wiedzy o wolontariacie i pracy charytatywnej. Wolontariuszki wspólnie z osobami z innych kół Caritas uczestniczyły w grach i zabawach integracyjnych: układały piosenki, wiersze lub skecze o swoich kołach i szkołach. Później w dobranych przez p. prowadzącą grupach wolontariusze wypisywali m.in. cechy dobrego wolontariusza. Podczas zajęć przedstawiciele poszczególnych kół opowiadali o akcjach, które przeprowadzili oraz podzielili się informacjami na temat liczebności i aktywności wolontariuszy ze swoich szkół. Warsztaty były dużą dawką informacji dla naszych wolontariuszek.

 


Zbiórka żywności
W wielkanocnej zbiórce żywności 23, 24 oraz 30 marca 2012 roku udział wzięło 34 wolontariuszy naszego gimnazjum. W przedświątecznych zbiórkach żywności wolontariusze i harcerze zgromadzili 2360 kg żywności, która w postaci przygotowanych przez Caritas paczek trafiła do potrzebujących rodzin na Sejneńszczyźnie. Za okazaną pomoc wolontariusze otrzymali podziękowania, które wręczono podczas szkolnego apelu.


Wolontariusze dla Kai. 

Wolontariusze z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w swojej szkole zorganizowali akcję zbierania pieniędzy na leczenie  pięcioletniej Kai Kwaterskiej. Młodzież poważnie podeszła do tej inicjatywy. Już pierwszego dnia akcji na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty ze zdjęciem dziewczynki, numerem konta oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi jej choroby. W kolejnych dniach w szkole były pieczone i sprzedawane gofry. Wolontariusze zobowiązali się również do przeprowadzenia zbiórek w swoich klasach. Kolejną częścią akcji była kwesta przed kościołem. Wolontariusze po każdej mszy zbierali pieniądze do puszek. Na podsumowanie akcji obyła się dyskoteka charytatywna, którą uświetnił p. Radek Liszewski, lider zespołu „Weekend”!

 

Wolontariusze spisali się na medal!

Łącznie uzyskali: 7 130,13zł

Za sprzedaż gofrów: 174zł

Ze zbiórki w szkole: 808,13zł

Z kwesty przed kościołem: 6 001,29zł

Z dyskoteki charytatywnej: 147zł

 

Serdecznie dziękujemy tym, dzięki którym nasza akcja mogła zostać przeprowadzona: p. Cezaremu Teodorowskiemu, ks. prał. Zbigniewowi Bzdak, p. Radkowi Liszewskiemu, p. Alinie Ogórkis, p. Stanisławowi Gryguć, p. Piotrowi Witkowskiemu i p. Lucynie Syperek.

Cała akcja została przeprowadzona pod czujnym okiem p. Haliny Borowskiej i p. Barbary Kukolskiej.

Gorąco dziękujemy również tym, którzy wsparli naszą akcję!

BAL KARNAWAŁOWY  -  CHOINKA

Jak co roku z Regionalnym Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Sejnach współorganizowaliśmy „ Bal karnawałowy – choinkę” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu powiatu sejneńskiego. W przeddzień imprezy wolontariusze udekorowali i przygotowali salę na przyjęcie gości. 19 . 02 2012 r. podczas trwania balu wolontariusze obsługiwali gości przy stołach – częstując pysznymi ciastami, kawą, herbatą itp. , uczestniczyli we wspólnej zabawie, a podczas wręczania przez mikołaja prezentów wcielili się w rolę elfów. Po raz kolejny sprawiliśmy wiele radości przede wszystkim „ maluchom”, dla niektórych z nich jest to jedyna okazja uczestniczenia w zabawie poza domem i przebywania w gronie rówieśników. Do spotkania za rok.

Świąteczne paczki od „ Caritas”

 W dwa grudniowe weekendy tj. 2, 3 i 6 . XII. wolontariusze ( z naszego SKC 21 uczniów ) kwestowali w sejneńskich sklepach, rozdając ulotki i prosząc kupujących o podzielenie się zakupami. Do kartonów zbierali trwałe artykuły spożywcze: mąkę, cukier, kaszę, olej, konserwy, a także słodycze z myślą o dzieciach. Dzięki tej akcji 300 paczek z artykułami spożywczymi trafiło do najuboższych rodzin i samotnych osób Sejneńszczyzny.

 

Miejska wigilia – „ Wszystkim jednako świeci wigilijna gwiazda” 

18. XII  po raz kolejny nasi wolontariusze zaoferowali swoją pomoc przy organizacji opłatkowego spotkania mieszkańców Sejn w klasztornym wirydarzu. Podczas trwania miejskiej wigilii  rozdawaliśmy opłatki oraz częstowaliśmy zebranych wigilijnymi potrawami.

 
Dyskoteka

Międzywarsztatowy Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych

19.10 2011 9 wolontariuszy na prośbę kierownika WTZ pomagało w obsłudze w/w imprezy w Ośrodku Kultury w Sejnach. Wraz z opiekunem dotarliśmy na miejsce i rozdzieliliśmy pomiędzy siebie zadania: dwie osoby zajęły się rejestracją przybywających spoza Sejn uczestników festiwalu ( 10 WTZ z różnych miejscowości ), pozostałe wolontariuszki przygotowywały poczęstunek dla gości. Podczas trwania przeglądu kibicowaliśmy poszczególnym zespołom, a ogłoszeniu werdyktu zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek. Uczestnicy WTZ sprawili nam miłą niespodziankę, otrzymaliśmy upominki własnoręcznie przez nich wykonane.

XI Dzień Papieski „ Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”

Pod hasłem „ Jan Paweł II – Człowiek modlitwy ” nasze gimnazjum z ramienia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II po raz szósty przystąpiło do zbierania funduszy na rzecz stypendystów Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tradycyjnie akcję prowadziliśmy wielotorowo, aby objąć ją jak największą część naszych koleżanek i kolegów ze szkoły oraz lokalną społeczność naszego niewielkiego miasta.

Ø      W dniach 09 i 11  października 2011 r. przeprowadziliśmy kwestę na terenie Sejn. Podczas kwesty zebraliśmy  1683, 93 zł.

Ø      12 października 2011 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole charytatywny koncert połączony z dyskotekę. Podczas koncertu prezentował się miejscowy zespół Weekend  przy rytmach, którego młodzież doskonale się bawiła. Uzyskana w ten sposób kwota to 430,50 zł.

Ø      Od 10 do 17 października 2011 r. podczas przerw śródlekcyjnych prowadziliśmy sprzedaż domowych ciast przygotowanych przez rodziców i uczniów gimnazjum. Za sprzedaż

       „ papieskich kremówek” pozyskaliśmy 264, 90 zł.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy naszego gimnazjum i osób sympatyzujących ze Szkolnym Kołem Caritas uzyskaliśmy w sumie 2379, 33 zł.

Warsztaty

30.09 2011 opiekunowie Młodzieżowego Centrum Wolontariatu zorganizowali w naszej szkole warsztaty „ ABC wolontariatu”, w których uczestniczyło 16 wolontariuszy. Warsztaty zaczęły się zajęciami integracyjnymi, które miały na celu lepsze poznanie się. Jest to ważne z tego względu, ze najczęściej pracujemy zespołowo. Podczas spotkania opisywaliśmy znaczenie słowa „wolontariat”, poznawaliśmy obszary działalności wolontariuszy, niezbędne cechy jakie powinna posiadać osoba pracująca w wolontariacie. W przerwie rozegraliśmy mecz piłki siatkowej. W drugiej części warsztatów poczyniliśmy przygotowania do przeprowadzenia zbiórki na fundusz stypendialny „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uzgodniliśmy, że zbiórka będzie przebiegała wielotorowo: zbiórka publiczna ( przygotowaliśmy puszki), sprzedaż domowych wypieków, koncert miejscowego zespołu połączony z dyskoteką. Wyznaczyliśmy osoby odpowiedzialne za poszczególne działania.

Emilka

 

2010/2011
BAL  KARNAWAŁOWY  OSÓB  NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 27. 03. 2011

Od wielu lat mury naszego gimnazjum goszczą osoby niepełnosprawne z powiatu sejneńskiego na dorocznym balu karnawałowym. Jako gospodarze przygotowujemy odpowiednio wystrój sali gimnastycznej, ustawiamy stoły, które zapełniamy smakowitościami przygotowanymi przez rodziców. Uczestniczymy we wspólnej zabawie ciesząc się, że możemy sprawić choć trochę radości niepełnosprawnym dzieciom, młodzieży czy dorosłym.

  WIELKANOCNA  ZBIÓRKA  ŻYWNOŚCI

8 – 9 i 15. 03. 2011

Przez 3 dni przed świętami wielkanocnymi 27 wolontariuszy z naszego gimnazjum razem z harcerzami i wolontariuszami ZSO zbierało żywność w sejneńskich sklepach dla podopiecznych Parafialnego Caritas. Cukier, olej,  konserwy, słodycze i inne trwałe produkty trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin powiatu sejneńskiego.

  DAR  SERCA

 W pierwszej połowie kwietnia zbieraliśmy fundusze na pomoc materialną uczniom naszego gimnazjum. Naszych kolegów, koleżanki dotykają rodzinne tragedie. Wtedy chcemy być z nimi solidarni, wspierając ich duchowo, ale też materialnie. Stąd nasza akcja „ Dar serca”. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za ten odruch serca.

 

DZIEŃ  GODNOŚCI  OSÓB  NIEPEŁNOSPRAWNYCH  INTELEKTUALNIE

 

5. 05. 2011

Razem z naszymi znajomymi z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz dziećmi z oddziału specjalnego ze Szkoły Podstawowej uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Spod siedziby WTZ przeszliśmy na plac dominikański, gdzie odbywał się piknik. Po zwiedzaniu klasztoru serwowaliśmy uczestnikom pikniku poczęstunek m.in. kiełbaski i hamburgery z grilla . Pomagaliśmy w przeprowadzeniu konkursów, zabaw i zawodów sprawnościowych. Była to kolejna impreza integracyjna, która pokazała, że ci młodzi ludzie chcą się bawić, radować, porozmawiać, nawiązać nowe kontakty, są pełni życzliwości.

 

DZIEŃ  MATKI

26.03.2011

Tradycyjnie z okazji Dnia Matki młodzież naszego gimnazjum odwiedziła pensjonariuszki Domu Pomocy w zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek przedstawiając montaż słowno – muzyczny poświęcony mamom. Uczniowie wręczyli też własnoręcznie wykonane laurki wraz  z życzeniami.

Cegiełki

Wspólnie z Samorządem Uczniowskim przeprowadziliśmy akcję charytatywną na rzecz osób chorych,  polegającą na rozprowadzaniu wśród uczniów cegiełek. Zebrana kwota została przekazana fundacji.

 Caritas na Święta Bożego Narodzenia

10 i 11 oraz 14 grudnia 2010r. 28 wolontariuszy uczestniczyło w zbiórce żywności w sejneńskich sklepach. Do kartonów w trakcie trzydniowej zbiórki trafiły produkty spożywcze, z których parafialny oddział Caritas przygotował przed świętami Bożego Narodzenia paczki, które trafiły do najuboższych rodzin Sejneńszczyzny. 

Wszystkim Jednako Świeci Betlejemska Gwiazda

19 grudnia 2010  w wirydarzu klasztoru przy wspólnym śpiewie kolęd spotkali się mieszkańcy Sejn, by podzielić się opłatkiem i złożyć świąteczne życzenia. 8 wolontariuszy pomagało przy roznoszeniu opłatków i częstowało zgromadzonych  wigilijnymi potrawami

 

SPRAWOZDANIE   ZE ZBIÓRKI PUBLICZNEJ –  DZIEŃ PAPIESKI 2010

„ JAN PAWEŁ II – ODWAGA  ŚWIĘTOŚCI ”.

        Pod hasłem „ Jan Paweł II – Odwaga Świętości ” nasze gimnazjum z ramienia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II po raz piąty przystąpiło do zbierania funduszy na rzecz stypendystów Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tradycyjnie akcję prowadziliśmy wielotorowo, aby objąć ją jak największą część naszych koleżanek i kolegów ze szkoły oraz lokalną społeczność naszego niewielkiego miasta.

Ø      W dniach 10 i 12  października 2010 r. przeprowadziliśmy kwestę na ulicach Sejn.

Ø      12 października 2010 r. przygotowaliśmy uczniom naszej szkoły koncert i dyskotekę charytatywną. Podczas koncertu prezentowały się wokalistki i zespół taneczny.

Ø      Od 11 do 15 października 2010 r. podczas przerw śródlekcyjnych prowadziliśmy sprzedaż domowych ciast przygotowanych przez rodziców i uczniów gimnazjum.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i osób sympatyzujących ze Szkolnym Kołem Caritas uzyskaliśmy w sumie 1574, 30 zł.

        Młodzi, którzy nazywają siebie pokoleniem JP II, po raz kolejny odpowiedzieli na wołanie Jana Pawła II, który prosił o „ nową wyobraźnię miłosierdzia”.

 

21.X 2010  Na prośbę kierownika WTZ w Sejnach 10 wolontariuszy pomagało w organizacji Międzywarsztatowego Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych, który odbywał się w Ośrodku Kultury w Sejnach. Nasze zadanie to obsługa techniczna : rejestracja przybyłych z innych miejscowości uczestników WTZ, przygotowanie stołów z poczęstunkiem i obsługa gości w trakcie trwania imprezy. Jest to też okazja do poznania nowych osób, ich zainteresowań oraz doświadczenia jak bardzo otwartymi ludźmi są osoby niepełnosprawne intelektualnie.


2009/2010

1.      14 – 19. IX  Zbiórka charytatywna „ Dar serca” na rzecz uczniów  naszego gimnazjum.

2.      15. X.  Pomoc wolontariuszy w opiece nad uczestnikami WTZ podczas Przeglądu Piosenki w Ośrodku Kultury w Sejnach.

3.      Zbiórka funduszy na rzecz Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia” - na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin .

W ramach obchodów IX Dnia Papieskiego „ Jan Paweł II – papież wolności” wolontariusze Szkolnego Koła Caritas oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sejnach wzięli udział w zbiórce pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

 

Ø       9, 11, 13 października 2009 r. wolontariusze przeprowadzili zbiórkę publiczną na ulicach naszej miejscowości. Mimo niesprzyjającej pogody wolontariusze wytrwali na swoich stanowiskach. Do puszek kwestarskich zgromadzili 1392, 08 zł.

Ø       W dniach od 12 do 16 października 2009 r. po uzyskaniu zgody Dyrektora Gimnazjum wolontariusze zorganizowali podczas przerw sprzedaż ciast przygotowanych przez uczniów i ich rodziców. Za „ papieskie kremówki” uzyskano kwotę 172, 85 zł.

 

 

Ø       22 października 2009 r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Sejnach zorganizowaliśmy koncert pt. „ Młodzi – młodym”,  na który zaprosiliśmy uczniów sejneńskich szkół. Podczas koncertu swoje talenty        wokalne, instrumentalne oraz taneczne prezentowała młodzież działająca w Ośrodku „ Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, Domu Litewskim, Ośrodku Kultury w Sejnach i naszym gimnazjum. Dochód z tej imprezy wyniósł 130, 00 zł.

 

 

Dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu wolontariuszy oraz sympatyków Szkolnego Koła Caritas Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sejnach i podjętych przez nich działań pozyskaliśmy na rzecz stypendystów kwotę

1694, 93 zł.

Jan Paweł II mówił o ciągłym wyzwaniu „ do czynienia dobrego użytku z wolności, do budowania, a nie niszczenia”. Pomoc stypendystom , którzy są  „żywym pomnikiem Jana Pawła II” traktujemy właśnie jako to budowanie.

 

4.      4-5 i 11. XII  Wolontariusze wzięli udział w przedświątecznej zbiórce żywności, zbierali produkty do paczek dla ubogich rodzin z terenu Sejneńszczyzny.

5.      20. XII  Wolontariusze pomagali podczas Wigilii Miejskiej zorganizowanej przez Urząd Miasta w wirydarzu sejneńskiego klasztoru.

6.      7.II  Szkolne Koło Caritas było współorganizatorem Balu Karnawałowego – choinki dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu sejneńskiego.

7.      19 – 20 i 26. III  Z inicjatywy Parafialnego Koła Caritas wolontariusze wzięli udział w zbiórce żywności przed Świętami Wielkanocy, zebrana żywność została przekazana najuboższym z terenu powiatu sejneńskiego.

8.      5. V  Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, wolontariusze pomagali w obsłudze powyższej imprezy zorganizowanej przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sejnach

9.      26. V  Dzień Matki w Domu Pomocy Społecznej

10.  Sprzedaż ciast - zbiórka charytatywna.


2008/2009+
2007
+ 2006 + 2005

 

 

2008/2009

V Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych

21.X.2008r. 14 wolontariuszy z naszego gimnazjum wzięło udział w Przeglądzie Piosenki Osób Niepełnosprawnych w OK w Sejnach. Uczestniczyliśmy we wspaniałym koncercie, którego główni bohaterowie to uczestnicy WTZ z pn-wsch regionu Polski. Po koncercie pomogliśmy organizatorom w przygotowaniu i częstowaniu smakołykami uczestników festiwalu. Podczas wspólnej dyskoteki bawiliśmy się wspaniale, poznając ciekawe osoby, naszych nowych znajomych

VIII Dzień Papieski „ Jan Paweł II - Wychowawca Młodych”

Pod hasłem „ Jan Paweł II – Wychowawca Młodych” nasze gimnazjum z ramienia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II po raz trzeci przystąpiło do zbierania funduszy na rzecz stypendystów Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tradycyjnie akcję prowadziliśmy wielotorowo, aby objąć ją jak największą część naszych koleżanek i kolegów ze szkoły oraz lokalną społeczność naszego niewielkiego miasta.

Ø      W dniach 10, 12 i 14 października 2008 r. przeprowadziliśmy kwestę na ulicach Sejn. Podczas kwesty zebraliśmy 1118, 28 zł.

Ø      16 października 2008 r. przygotowaliśmy uczniom naszej szkoły koncert charytatywny. Podczas koncertu prezentowała się orkiestra dęta, wokalistki i zespół taneczny – wszyscy występujący są uczniami naszego gimnazjum lub jego absolwentami. Uzyskana w ten sposób kwota to 66,00 zł.

Ø      Od 13 do 17 października 2008 r. podczas przerw śródlekcyjnych prowadziliśmy sprzedaż domowych ciast przygotowanych przez rodziców i uczniów gimnazjum. Za sprzedaż „ papieskich kremówek” pozyskaliśmy 107, 50 zł.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i osób sympatyzujących ze Szkolnym Kołem Caritas uzyskaliśmy w sumie 1291, 78 zł.

Młodzi, którzy nazywają siebie pokoleniem JP II, po raz kolejny odpowiedzieli na wołanie Jana Pawła II, który prosił o „ nową wyobraźnię miłosierdzia”.

Caritas na Święta Bożego Narodzenia

5,6 oraz 12 grudnia 2008r. 22 wolontariuszy uczestniczyło w zbiórce żywności w sejneńskich sklepach. Do kartonów w trakcie trzydniowej zbiórki trafiły produkty spożywcze, z których parafialny oddział Caritas przygotował przed świętami Bożego Narodzenia paczki, które trafiły do najuboższych rodzin Sejneńszczyzny.

Wszystkim Jednako Świeci Betlejemska Gwiazda

Jak co roku w wirydarzu klasztoru przy wspólnym śpiewie kolęd spotkali się mieszkańcy Sejn, by podzielić się opłatkiem i złożyć świąteczne życzenia. 12 wolontariuszy pomagało przy roznoszeniu opłatków i częstowało wigilijnymi potrawami. Przygotowaliśmy też dla uczestników spotkania sianko na wigilijny stół.

 

Bal Karnawałowy – Choinka Osób Niepełnosprawnych

22.II.2009r. w naszym gimnazjum odbył się bal karnawałowy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z powiatu sejneńskiego skupionej przy Regionalnym Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Współorganizatorem imprezy było Szkolne Centrum Wolontariatu. W przeddzień kilkunastu wolontariuszy przygotowało salę balową. Pracowaliśmy również w czasie balu: roznosząc słodycze, napoje oraz bawiąc się z przybyłymi gośćmi. Zabawie towarzyszyły występy naszych koleżanek z klasy IId. Po tak wspaniałej zabawie przyszedł czas, na największą niespodziankę tego dnia – wizytę św. Mikołaja, który wszystkim zgromadzonym rozdał cudowne prezenty. Zgromadzeni goście

październik
VIII Dzień Papieski "Jan Paweł II- Wychowawca Młodych"
Wolontariusze zebrali na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Tysiąclecia" kwotę 1291,78 zł

28 III
>>Patronalne Święto Szkolnych Kół Caritas
 

22.02.2008

WARSZTATY

 

     22 lutego 2008 roku w Suwałkach 6 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas wzięło udział w warsztatach prowadzonych przez Koordynatora Ełckiego Centrum Wolontariatu Caritas p. Aleksandrę Steczkowską. W spotkaniu uczestniczyli wolontariusze SKC z Suwałk, Augustowa, Filipowa oraz Sejn. Po grach integracyjnych przystąpiliśmy do pracy merytorycznej zapoznając się z zasadami pracy wolontarystycznej. Najważniejszym celem było przygotowanie Indywidualnego programu wolontarystycznego. Nasz zespół zajął się opracowaniem programu wynikającego z potrzeby lepszego zintegrowania młodzieży niepełnosprawnej uczącej się w naszej szkole ze środowiskiem szkolnym. Opracowany projekt czeka teraz na realizację.

EWELINA i DOMINIKA

02.I.2008

CHOINKA – BAL KARNAWAŁOWY

    

 Tradycją naszego gimnazjum jest zaproszenie do uczestnictwa w balu karnawałowym, które jest  skierowane do osób niepełnosprawnych z powiatu sejneńskiego. Razem z Regionalnym Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych organizacją imprezy zajęli się wolontariusze Centrum Szkolnego Wolontariatu. W przeddzień imprezy udekorowali i przygotowali salę gimnastyczną na przyjęcie gości. 20 stycznia 2008 roku o godzinie 11 00 rozpoczęła się zabawa. Z zaproszenia skorzystały niepełnosprawne dzieci, młodzież i osoby dorosłe zrzeszone w sejneńskim stowarzyszeniu oraz ich rodzice, opiekunowie i przyjaciele, a także władze miasta. Gwoździem całego programu było spotkanie z mikołajem, a że wszyscy byli w tym roku grzeczni, toteż każdy otrzymał paczkę.

Nasi wolontariusze podczas spotkania dbali, aby niczego nie zabrakło na stołach, a także bawili się wspólnie w czasie dyskoteki. Podczas tegorocznej choinkowej imprezy byliśmy dobrymi mikołajami i czekamy, aby w następnym roku znowu spotkać się z naszymi przyjaciółmi na kolejnym balu karnawałowym.

ADA i EWELINA

 

 JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA

     Podobnie, jak w roku ubiegłym w ramach akcji prowadzonej przez Caritas Diecezji Ełckiej włączyliśmy się w dzieło Jałmużny Wielkopostnej 2008. Powołując się na słowa „ Dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim” (Ga 6, 10) w okresie Wielkiego Postu staramy się szczególnie pomyśleć i wspomóc chorych, cierpiących  i będących w trudnej sytuacji. W naszym gimnazjum rozprowadziliśmy 30 skarbonek wielkanocnych Caritas. Po uzgodnieniu z Dyrekcją Szkoły Podstawowej w Sejnach 40 skarbonek trafiło do uczniów tejże placówki. Zebrane fundusze trafią do najbardziej potrzebujących uczniów obu szkół, część zostanie przekazana do Centrali Caritas w Ełku.

EWELINA

 

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

     W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocy po raz kolejny ruszyła akcja zbiórki żywności w sejneńskich sklepach. W ciągu trzech dni tj. 7, 8 i 14 marca 2008 roku 30 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas wraz z harcerzami prosiło klientów o zakup dodatkowych produktów żywnościowych, które zostaną przeznaczone na przygotowanie świątecznych paczek najuboższym rodzinom z terenu Sejneńszczyzny. Zebrana żywność za pośrednictwem parafialnego Caritas trafiła do potrzebujących. Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom.

ELA i PAULINA

 

2007

Mikołajkowy Turniej Sportowy
WTZ i Centrum Wolontariatu Grudzień 2007
Jan Borowski
 

CARITAS NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

   30.XI, 1.XII i 7.XII. 2007 r.

W sejneńskich sklepach młodzież m.in. 25 wolontariuszy naszego Szkolnego Koła Caritas kwestowało na rzecz najuboższych rodzin Sejneńszczyzny. Do kartonów wystawionych przez wolontariuszy w trakcie 3 – dniowej zbiórki świątecznej trafiło w sumie 1,5 t trwałych produktów spożywczych, z których Parafialny Oddział Caritas przygotowuje paczki, które jeszcze przed świętami trafią do najbardziej potrzebujących. Jest to nasz skromny wkład, by te wyjątkowe święta zagościły w każdym domu.

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY

   Tradycją lat ubiegłych pod kierunkiem p. B. Kukolskiej i p. H. Borowskiej przygotowaliśmy integracyjny turniej sportowy dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej w Sejnach. Tym razem 8 grudnia 2007 r. we wspólnych zmaganiach sportowych uczestniczyli również nasi koledzy ze Szkoły Średniej im. Gustaicio w Łoździejach, z którymi wspólnie realizujemy projekt „ Młodzież w działaniu”. W 16 konkurencjach zmagały się dwie kilkunastoosobowe drużyny, którym kibicowała zebrana na sali widownia. Konkurencje sportowe prowadzone przez wolontariuszy przeplatały się z zabawami i tańcami integracyjnymi zorganizowanymi przez Monikę. W tym turnieju liczy się przede wszystkim dobry humor, radość i uśmiech, który towarzyszy naszym niepełnosprawnym gościom. Cieszymy się, że poprzez zorganizowanie takiej imprezy dostarczamy niepełnosprawnym dzieciom i młodym ludziom dobrej zabawy.

Na zakończenie turnieju Regionalne Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych przygotowało słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników i prezenty od Św. Mikołaja, które sprawiły wiele radości zwłaszcza najmłodszym.                                                                                   ADA

SPOTKANIA  WIGILIJNO – OPŁATKOWE

   Pod hasłem „ Wszystkim jednako świeci betlejemska gwiazda”  23. XII. 2007 r. w wirydarzu klasztoru Dominikanów przy wspólnym śpiewie kolęd spotkali się mieszkańcy Sejn, by w przeddzień Wigilii Świąt Bożego Narodzenia podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Wolontariusze z naszego gimnazjum jak co roku pomagali przy roznoszeniu opłatków i częstowaniu wigilijnymi potrawami. Przygotowali też dla uczestników spotkania sianko do zabrania na wigilijny stół.

   W dzień Wigilii 24. XII. 2007 r. wolontariusze SKC pomagali przy wigilii zorganizowanej dla osób samotnych, niepełnosprawnych i podopiecznych Parafialnego Caritas. Cieszymy się, że tym szczególnym dniu w roku mogliśmy być z ludźmi, którzy oczekują bliskości drugiej osoby lub potrzebują zwykłej ludzkiej pomocy.

                                                                                                          MAGDA, DARIA, ELA, ADRIAN

9 i 10. XI 2007 r.

 odbyły się warsztaty wolontariatu, które poprowadziły p. B. Kukolska i p. H. Borowska. Tym razem do naszej grupy dołączyli nasi rówieśnicy z zaproszonych szkół z Litwy i Gimnazjum Nr 2 w Sejnach. Celem szkolenia było m.in. pokazanie szkoły jako centrum lokalnej aktywności, uwrażliwianie na potrzeby innych, wymiana doświadczeń z wolontariuszami z innych szkół. Ciekawym akcentem pierwszego dnia spotkań był udział w  grze fabularnej ułożonej na podstawie lokalnych legend prowadzonej przez uczestników projektu w murach klasztoru Dominikanów.

   Podczas drugiego dnia skupiliśmy się na działalności Szkolnych Kół Caritas – Caritas a wolontariat. Na wspólnym podsumowaniu uczestnicy grupy wolontariatu przedstawili efekty swojej dwudniowej pracy warsztatowej, przyjmując słowa J.P. Richtera za motto swojego działania: „ Nie czekaj na nadzwyczajne okoliczności, aby uczynić coś dobrego, korzystaj raczej z codziennych sytuacji”.

AKCJE  CHARYTATYWNE

Bierzemy udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Na miarę swoich możliwości pragniemy pomóc tym, którzy oczekują pomocy. I tak przeprowadziliśmy:

·        We wrześniu i październiku sprzedaż cegiełek – symbolicznych pomocy szkolnych na rzecz Tomasza Skowronka, by wspomóc zakup specjalistycznych protez. Zebrane pieniądze przekazaliśmy do Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „ Pomóż i Ty” w Gdyni.                                                                                                                                       MONIKA  I  MARZENA

·        Przed świętami Bożego Narodzenia rozprowadzaliśmy figurki „ żłóbki” wykonane przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Suwałkach. Zebrane fundusze przeznaczone są na prowadzenie przez siostry Świetlicy Środowiskowej.                                                                                                                      MAGDA  I  ELA

 

·        Od grudnia trwa akcja „ Bezpiecznie z Agatką” z której dochód przeznaczony zostanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Nasi wolontariusze rozprowadzają karty. Każde 2 zł. z zakupionej karty = 2 opaski odblaskowe. UWAGA! Akcję prowadzimy do ferii zimowych.

                                                                                                             EWELINA  I  DOMINIKA

Dzień Papieski
Jan Paweł II - obrońca godności człowieka
14 X 2007 r.

MŁODZI – MŁODYM
Na fundusz stypendialny Fundacji
„Dzieło Nowego Tysiąclecia”
nasi wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas zebrali
1393,46 zł

Uczestniczyliśmy w obchodach V - lecia warsztatów terapii zajęciowej

Centrum Aktywności Gimnazjalisty
warsztaty 15 IX
 

15.IX 2007 r. w Augustowie odbyło się spotkanie organizacyjne członków i opiekunów Szkolnych Kół Caritas. Spotkanie prowadził ks. J. Nogowski oraz pani A. Steczkowska z Caritas Diecezji Ełckiej. Z naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyły: E.Tur, D. Nieszczerzewska, M. Pachutko oraz p. H. Borowska. Spotkanie miało charakter pogadanki w trakcie, której wyjaśniliśmy – kto to wolontariusz, co może robić dla innych, jakie ma prawa, a czego mu nie wolno. Opowiadaliśmy dlaczego zostaliśmy wolontariuszami, dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami. Istotną rolę oprócz działań ma rozwój duchowy stąd wzięliśmy udział we mszy św. Po powrocie z kościoła zostaliśmy poczęstowani pysznym bigosem, a na koniec każdy z nas otrzymał sympatyczny upominek. Spotkanie to utwierdziło nas w przekonaniu, że nasze działania są potrzebne, zmobilizowało do dalszej pracy. Pełni entuzjazmu i sił wróciliśmy do Sejn.

29. IX 2007 r.

spotkanie wolontariuszy poświęcone było przede wszystkim przygotowaniu październikowej akcji zbierania funduszy na rzecz stypendystów Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zaplanowano obszary działań:

·        Organizację sprzedaży ciast

·        Przygotowanie koncertu charytatywnego

·        Przygotowanie kwesty na terenie Sejn ( plakaty, przygotowanie puszek kwestarskich, wolontariuszy )

          W ramach obchodów VII Dnia Papieskiego Szkolne Koło Caritas Gimnazjum Nr 1 im Jana Pawła II w Sejnach po raz drugi wzięło udział w zbiórce pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zbiórka funduszy odbywała się wielotorowo:

·        W dniach od 8 do 12 października 2007 wolontariusze zorganizowali na terenie szkoły sprzedaż ciast przygotowanych przez rodziców uczniów naszego gimnazjum.

·        11 października 2007 r. Młodzieżowe Centrum Wolontariatu zorganizowało koncert charytatywny „ Młodzi – młodym”, w trakcie którego uczniowie i absolwenci  ( min. ubiegłoroczna stypendystka Fundacji ) naszego gimnazjum zaprezentowali rówieśnikom swoje talenty wokalne i taneczne.

·        Dar naszej młodzieży pielgrzymującej na Jasną Górę 4 października 2007 r.

·        12 i 14 października 2007 r. wolontariusze przeprowadzili zbiórkę publiczną na ulicach Sejn.

Dzięki zaangażowaniu ok. 60 wolontariuszy i sympatyków Szkolnego Koła Caritas i podjętych przez nich działań pozyskaliśmy kwotę – 1393,46 zł.

Na prośbę proboszcza miejscowej parafii pani katechetka zorganizowała grupę wolontariuszy kwestujących w dniu 14 października 2007 r. na terenie przykościelnym.

          W ten sposób, jako gimnazjum Rodziny Szkół Jana Pawła II chcemy urzeczywistnić wołanie naszego patrona Jana Pawła II  „ o wyobraźnię miłosierdzia”.

15. IX.2007 r.


odbyło się spotkanie organizacyjne Młodzieżowego Centrum Wolontariatu ( Szkolne Koło Caritas, Szkolny Klub Wolontariatu ). W związku z tym, że w bieżącym roku szkolnym chęć pracy wolontarystycznej zadeklarowało wielu uczniów klas pierwszych, celem naszego pierwszego spotkania było wzajemne poznanie się oraz przybliżenie idei wolontariatu. Spotkanie rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych, następnie próbowaliśmy zdefiniować słowo: wolontariat, wolontariusz, określić obszary działania wolontariatu.

Na zakończenie uczestnicy spotkania w głosowaniu wybrali Zarząd SKC.

W skład Zarządu weszli:

Ewelina Tur – przewodnicząca

Dominika Nieszczerzewska – zastępca przewodn.

Marzena Pachutko – sekretarz

Monika Twardowska – skarbnik

 

DZIEŃ  DZIECKA

1 czerwca to data, kiedy w każdym z nas, właśnie w tym dniu budzi się coś z dziecka. Nieważne ile mamy lat, kim jesteśmy, co lubimy. To właśnie teraz się bawimy z innymi. Dla naszych kolegów: Tomka, Pawła i Edytki przygotowaliśmy turniej sprawnościowy, przeplatany zabawami integracyjnymi. Wśród konkurencji były:

·     Slalom z prowadzeniem krążka hokejowego
Wyścig drużyn
Rzut do celu
„to co najbardziej lubię” – wykonanie rysunku na balonach

Zmaganiom sportowym towarzyszył bardzo dobry humor i oczywiście słodki poczęstunek, który przygotowała wychowawczyni klasy II e. Na zakończenie turnieju wręczyliśmy uczniom pamiątkowe dyplomy przygotowane przez Monikę.

                                                                            Wolontariuszki z III c i III d

„POMÓŻMY SAMI SOBIE”

              Dnia 27 i 28 maja 2007 roku odbyła się zbiórka pieniężna przeprowadzona przez wolontariuszy różnych szkół, m.in. przez 14 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas naszego gimnazjum. Zbieraliśmy pieniądze na zakup sprzętu medycznego do szpitali z terenu Diecezji Ełckiej. Zebrane fundusze mają pomóc w doposażeniu placówek medycznych, które jak wiadomo przeżywają kryzys. Nie tak dawno chciano zlikwidować nasz sejneński szpital, lecz na szczęście nie doszło do tego. Jako wolontariusze w pewien sposób pomagamy sobie sami, ponieważ w przyszłości może się zdarzyć, że właśnie ten sprzęt medyczny nam będzie potrzebny. Mamy nadzieję, że zebrane pieniądze zamienione w sprzęt medyczny pomogą chorym wrócić do zdrowia.
Zebrane fundusze przekazaliśmy do Starostwa Powiatowego w Sejnach, które było koordynatorem zbiórki publicznej w powiecie sejneńskim.

                                                                                                   Asia Szczudło

DZIEŃ MATKI W DOMU OPIEKI SPOŁECZNEJ SIÓSTR ZGROMADZENIA FRANCISZKANEK RODZINY MARYI

 

             Z okazji Dnia Matki wolontariusze naszego gimnazjum, jak co roku przygotowali krótki występ dla pań przebywających w Domu Opieki Społecznej prowadzonym przez siostry zakonne. W tym roku program artystyczny poświęcony Mamie odbył się 25 maja. Wraz z dziewczynami z mojej klasy i Panią B. Kukolską udałyśmy się do domu opieki, gdzie już czekały na nas pensjonariuszki. Wszystkie miałyśmy małą tremę, musiałyśmy mówić głośno i wyraźnie ze względu na starsze panie. Pogoda dopisała, świeciło piękne słoneczko, a my recytowałyśmy wiersze, przeplatane piosenkami śpiewanymi m. in. przez nas.

Panie wysłuchały nas z uwagą, pod koniec występu zostały Im wręczone laurki. Widać było, że się podobały. Po tym każda z nas rozmawiała z zebranymi paniami. Ja na przykład rozmawiałam z osobą, która ma 89 lat. Powiedziała mi, że wprawdzie nie słyszała dobrze piosenek, ale bardzo jej się podoba laurka. Opowiedziała mi trochę o sobie, tak jak inne panie opowiadały moim koleżankom. Na koniec złożyłyśmy jeszcze raz gorące życzenia i się pożegnałyśmy, a panie zapraszały nas ponownie …

Ela z III „a”

 WARSZTATY
PROWADZONE PRZEZ
KS. JACKA NOGOWSKIEGO
DYREKTORA CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ
4 IV 2007 r.

 kwietnia 2007 roku uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum Nr 1 spotkali się z Dyrektorem Caritas Diecezji Ełckiej ks. J. Nogowskim, który przybliżył ideę działania Caritas, a z filmu pokazującego działalność SKC w toruńskich szkołach mogliśmy zaczerpnąć pomysły i wdrożyć je do naszej działalności. Druga część spotkania to warsztaty dla ok. 30 uczniów – wolontariuszy naszego Szkolnego Koła Caritas.

Powrót

 

DARY „ OD SERCA”

               23 - 24 oraz 30 marca 2007 roku w sejneńskich sklepach trwała zbiórka żywności prowadzona przez Caritas. Wolontariusze organizacji charytatywnej w tym 18 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas Gimnazjum Nr 1, prosili klientów sklepów o dzielenie się zakupami, a szczególnie produktami trwałymi: kaszą, cukrem, słodyczami, konserwami, olejem. Żywność trafiła następnie do paczek najbiedniejszych rodzin. W tym roku przed świętami wolontariuszom udało się zebrać 1200kg artykułów spożywczych.

                                                                                                   Ania i Weronika z III c

„ DOPÓKI MAMY CZAS, CZYŃMY DBRZE WSZYSTKIM”

               Pod takim hasłem 56 uczniów naszej szkoły w okresie Wielkiego Postu zbierało pieniążki do specjalnie przygotowanych skarbonek. Jest to gest uczyniony w stronę naszych kolegów i koleżanek, jest znakiem naszej miłości i współczucia oraz tego, że potrafimy się dzielić z tymi, którzy mają gorzej od nas.

Dzięki akcji „ Jałmużna wielkopostna” zebraliśmy 564, 00 zł. Udzielono pomocy 13 gimnazjalistom. Pieniądze te przeznaczono na zakup m.in.ubrań, butów, książek, dopłat do klasowych wyjazdów.

W porozumieniu z Dyrekcją do akcji „ Jałmużna wielkopostna” zaprosiliśmy uczniów Szkoły Podstawowej w Sejnach, którzy zebrane przez siebie fundusze po rozpoznaniu potrzeb przeznaczyli na pomoc materialną dla kilku uczniów swojej szkoły.

                                                                                             Paulina Durtan – przew. SKC

Warsztaty Szkolnych Kół Caritas

     20 stycznia 2007 roku w Orzyszu odbyły się warsztaty Szkolnych Kół Caritas w ramach II Diecezjalnego Zjazdu SKC. Zajęcia były prowadzone przez ks.Krzysztofa Sagana z Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Naszą szkołę reprezentowały dwie osoby z Zarządu Koła: Paulina Durtan – przewodnicząca oraz Paulina Derdzikowska – z – ca przewodniczącego wraz z opiekunkami: p. Haliną Borowską i p.Teresą Ziniewicz – Tur.

Zajęcia miały charakter wykładów oraz pracy w grupach. Warsztaty te miały pomóc nam – wolontariuszom zrozumieć, po co jesteśmy oraz w jaki sposób możemy nieść pomoc.

Angażowanie się w pomoc charytatywną mobilizuje nas do przemyślenia na nowo naszego powołania do miłości chrześcijańskiej. Niesienie pomocy potrzebującym jest urzeczywistnieniem wołania Ojca Świętego Jana Pawła II o „ nową wyobraźnię miłosierdzia”.

    Spotkanie to było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dla istniejących już Szkolnych Kół Caritas i formą warsztatów dla tych, którzy chcą założyć koło w swojej szkole.

                                                                                     Paulina

 

WSZYSTKIM  JEDNAKO  ŚWIECI  GWIAZDA  BETLEJEMSKA - 17 GRUDNIA 2006 R.

      17 grudnia 2006 roku w niedzielne popołudnie odbyła się wspólna Wigilia dla mieszkańców Sejn. 28 wolontariuszy Gimnazjum nr 1 zaangażowało się w pomoc przy organizacji tej imprezy. Przygotowaliśmy dekorację sceny, roznieśliśmy opłatki, zajęliśmy się rozdawaniem  sianka. Podczas, gdy na scenie kolędowały przedszkolaki, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz dzieci i młodzież miejscowych szkół wolontariusze roznosili ciepłe, wigilijne posiłki m.in. barszcz z uszkami, bigos i łazanki z makiem.
     W trakcie trwania imprezy powstawał też łańcuch ze świątecznymi życzeniami, który na zakończenie wigilijnego spotkania przy pomocy strażaków zawiesiliśmy na choince. Dało się odczuć atmosferę zbliżających Świąt Bożego Narodzenia. Widać było, że mieszkańcy byli dla siebie bardzo życzliwi i mili. Oby ta atmosfera życzliwości i  serdeczności utrzymała się jak najdłużej.

                                                                     Monika z kl. III c

MIKOŁAJKOWY  TURNIEJ  SPORTOWY
7. 12. 2006 r.

     Jest już tradycją, że uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej spotykaja się u nas w gimnazjum na Mikołajkowym Turnieju Sportowym przygotowanym przez wolontariuszy z naszej szkoły i panią B. Kukolską.  Opiekę nad uczestnikami sportowych zmagań w tym roku sprawowali wolontariusze z klasy III a. Impreza odbyła się 7. 12. 2006 r. Najpierw Kasia powitała gości, a potem odbywały się poszczególne konkurencje. Najmłodsze dzieci układały przy naszej pomocy wspaniałe budowle z klocków. Sprawiało im to wiele radości. W nagrodę otrzymali od nas maskotki i zabawki, które podarowali uczniowie. Uczestnicy WTZ jak zwykle bardzo chętnie brali udział w przeróżnych grach i zabawach, które im przygotowaliśmy. Przyszli też do nas z własnymi propozycjami konkurencji sportowych do których szybko się włączyliśmy się. Ten krótki, wspólnie spędzony czas pokazał, że można miło i bardzo aktywnie uczestniczyć w imprezach razem z osobami niepełnosprawnymi dostarczając im i sobie radości.   
 Agnieszka i Daiwa z kl. III a

 

                                                           

ŚWIĄTECZNA  ZBIÓRKA  ŻYWNOŚCI
1, 2 oraz 8 grudnia 2006 r.

     „ Spraw, aby inni mieli święta ’’ pod takim hasłem wolontariusze w całym kraju zbierali żywność, która trafia do podopiecznych lokalnych organizacji charytatywnych. Na prośbę parafialnego Oddziału Caritas w Sejnach obok harcerzy, 17 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas naszego gimnazjum  włączyło się w zbiórkę żywności prowadzoną w sejneńskich sklepach w dniach: 1 , 2 oraz 8 grudnia 2006 roku.  Zachęcaliśmy klientów, aby właczyli się do tej akcji kupując dodatkowo jakiś produkt spożywczy, który trafi do świątecznej paczki najbardziej potrzebujących. Jak podał szef sejneńskiego oddziału Caritas pan Lech Kulesza w naszym miasteczku uzbierano ok. 2 ton żywności, a to oznacza 300 paczek, które przed Bożym Narodzeniem dotarły do najuboższych rodzin Sejneńszczyzny. Zdajemy sprawę, że mieszkamy w dość biednym regionie i cieszymy się, gdy dyżurując w sklepie widzimy napełniające się produktami kartony. Cieszymy się z tego, że także my choć w małym stopniu mogliśmy sprawić, aby inni mieli święta.

                Powrót                                                                                   Renata

WARSZTATY  SZKOLENIOWE  ,, ABC  WOLONTARIATU ’’
28 października 2006 r.

      W ramach realizowanego projektu  przeprowadziliśmy  szkolenie 20 osobowej grupy wolontariuszy z naszego gimnazjum oraz ze Szkoły Średniej im. Sz. Konarskiego w Wilnie i Szkoły Średniej im. M. Gustaicio w Łoździejach .
     Jednym z zadań wolontariuszy jest rozwijanie się poprzez zdobywanie wiedzy i  nowych umiejętności bardzo pomocnych w pracy wolontarystycznej, dlatego też objęliśmy szkoleniem najmłodszych członków Szkolnego Klubu Wolontariatu.
     28 października 2006 roku  pod opieką pani B. Kukolskiej i H. Borowskiej spotkaliśmy się na warsztatach szkoleniowych „ ABC  Wolontariatu ’’.
     Warsztaty przedpołudniowe poprowadziły Ewelina Tur i Dominika Nieszczerzewska – wolontariuszki Szkolnego Klubu Wolontariatu Gimnazjum nr 1 w Sejnach.

Oto ich wrażenia:
     Miałyśmy okazję przekazać koleżankom i kolegom z naszej szkoły oraz gościom z Litwy wiedzę, jaką same zdobyłyśmy na szkoleniu zorganizowanym przez Centrum Wolontariatu , a także mogłyśmy się podzielić własnymi doświadczeniami z dotychczasowej pracy wolontarystycznej. Prowadzenie przedpołudniowych sesji należało do nas. Zależało nam by połączyć wiadomości merytoryczne z zabawą. Zaczęłyśmy od zabaw integracyjnych, później była praca w grupach. Wspólnie z uczestnikami dobrze się bawiłyśmy, a przyszli wolontariusze otrzymali wiele cennych wskazówek.
     Na sesjach popołudniowych pod kierunkiem p. H. Borowskiej opracowaliśmy Kodeks Etyczny , który wyznacza zasady postępowania wolontariuszy skupionych w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Opracowaliśmy również w formie graficznej zagadnienia omawiane na sesjach przedpołudniowych np. Co to jest wolontariat?, Obszary działalności, Cechy wolontariusza, Motywy skłaniające do podjęcia pracy wolontarystycznej.
     Dążymy do propagowania idei wolontariatu wśród młodzieży poprzez działania w środowisku szkolnym i lokalnym oraz prezentowanie informacji w gablocie Szkolnego Klubu Wolontariatu. Stąd też wszystkie materiały, które opracowaliśmy w trakcie warsztatów udostępniliśmy w formie gazetki na szkolnym korytarzu.

Wypowiedzi  uczestników warsztatów szkoleniowych:

·        Na warsztatach wolontariatu zapoznałam się z  nowymi osobami. Wesoło się bawiliśmy. Wolontariusze są potrzebni ludziom, którzy potrzebują pomocy. Są to ludzie, którzy pomagają i nie spodziewają się, że im odpowiedzą tym samym. ( Ewa z Wilna )

·        Myślę, że pomoc dla ludzi jest bardzo potrzebna i mocno was popieram. ( Ewka z Wilna )

·        Dzisiejsze warsztaty uświadomiły mi, że w pracy wolontarystycznej musimy być: odpowiedzialni, rzetelni, przekonani do tego co robimy...
( Ania )

·        Miałyśmy okazję podzielić się swoją wiedzą z innymi. ( Ewelina i Dominika )

·        Te warsztaty dały mi inne spojrzenie na to co dzieje się wokół nas. Teraz wiem, że jesteśmy potrzebni. Sam miałem złe przeżycia i chcę dlatego pomóc innym  ( Marcin )

                      Uczestnicy warsztatów „ ABC wolontariatu ’’

Powrót

SPRAWOZDANIE ZE ZBIÓRKI – VI DZIEŃ PAPIESKI PRZEPROWADZONEJ PRZEZ WOLONTARIUSZY Z GIMNAZJUM NR 1 IM JANA PAWŁA II W SEJNACH
Sejny, 2006. 10. 23

     W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy przystąpiliśmy z ramienia Rodziny Szkół Jana Pawła II do zbiórki publicznej na rzecz programu stypendialnego Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. I choć jesteśmy mieszkańcami mało zamożnego terenu, to chcemy się podzielić przysłowiowym „wdowim groszem”.
     Bezpośrednio w kwestę zaangażowanych było 14 wolontariuszy ( zał. Rejestr wolontariuszy). Natomiast całą akcję wspomagała znacznie większa liczba uczniów naszego gimnazjum – ok. 25 osób. Naszym celem było zbieranie funduszy, ale również uwrażliwianie szczególnie młodych ludzi na potrzeby drugiego człowieka, by potrafili dzielić się z innymi.
     Po uzyskaniu zgody Dyrektora od 9 do 13 października 2006 w czasie przerw na terenie naszego gimnazjum wolontariusze sprzedawali pyszne ciasta przygotowane przez młodzież i ich rodziców. Zebraliśmy w ten sposób 153,67 zł. Natomiast 16 października 2006 młodzież przygotowała koncert charytatywny, w czasie którego uczniowie zaprezentowali swoje możliwości wokalne, instrumentalne i taneczne. Podczas koncertu wolontariusze zebrali 137,95 zł.
     Właściwą zbiórkę publiczną wolontariusze przeprowadzili w dniach poprzedzających Dzień Papieski tj. 13 i 14 października 2006 roku kwestując na ulicach Sejn. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wolontariusze wytrwali na swoich stanowiskach prosząc przechodniów o datki.
     15 października na prośbę Proboszcza zorganizowana przez panie katechetki grupa uczniów naszego gimnazjum wsparła osobowo zbiórkę kościelną prowadzoną w naszej parafii. W naszej małej miejscowości niedzielni przechodnie to uczestnicy mszy św., którzy składali datki przy kościele, dlatego też w tym dniu nie prowadziliśmy kwesty na mieście. Wynikiem podjętych działań jest uzyskanie kwoty 910 zł.
 
Pełnomocnik -
Halina  Borowska

III  MIĘDZYWARSZTATOWY  PRZEGLĄD  PIOSENKI
28 WRZEŚNIA 2006 R.

Dnia 28 września 2006 roku w sejneńskim Ośrodku Kultury odbył się III Międzywarsztatowy Przegląd Piosenki. Brali w nim udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sejn, Suwałk, Marianowa, Olecka oraz innych miejscowości naszego regionu. Czternastoosobowa grupa wolontariuszy z naszego gimnazjum opiekowała się uczestnikami przeglądu. Każdy z nas miał przydzieloną swoją grupę, którą się opiekował, ponieważ wielu  z uczestników było w Sejnach po raz pierwszy. Razem oglądaliśmy występy warsztatowiczów, w ich wykonaniu znane i lubiane piosenki. Dzieliliśmy się z nimi swoimi wrażeniami, podziwialiśmy ich wokalne talenty w których ujawnieniu nie przeszkodziła niepełnosprawność.

Po części  artystycznej pomagałyśmy w wydaniu posiłku i słodkiego poczęstunku. Była także dyskoteka w czasie  której razem z uczestnikami warsztatów bawiliśmy się i tańczyliśmy. Uczestnicząc w takich imprezach  przełamujemy bariery między nami a osobami niepełnosprawnymi sprawiając radość im, ale jednocześnie sobie. Po zakończeniu imprezy pożegnaliśmy uczestników przeglądu i zajęliśmy się porządkowaniem sali .

                                                                                              Asia z III c

DZIEŃ MATKI
26 MAJA 2006 R.

26 maja 2006r. odbyła się akademia z okazji Dnia Matki w Domu Opieki Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Panie przywitały nas bardzo miło. Spotkanie miało miejsce na świeżym powietrzu, dosyć chłodnym jak na maj, ale ciepłe przyjęcie sprawiło, ze nasz występ wypadł bardzo dobrze. Słysząc piosenki starsze panie klaskały i cieszyły się, że mogą  usłyszeć muzykę z ich młodości. Na koniec poczęstowały nas cukierkami i „obsypały” oklaskami. Cieszymy się z tego, że w tak ważnym dniu w roku mogliśmy dostarczyć tym paniom radości, przywołać wspomnienia, a momentami nawet wzruszyć.

Wiola z II a 
Powrót

ZBIÓRKA PIENIĘŻNA

W dniach 21 – 22 maja 2006 r. odbyła się IV ogólnopolska zbiórka pieniężna na zakup sprzętu medycznego do szpitali z terenu diecezji ełckiej. Zbiórka organizowana była przez CARITAS Diecezji Ełckiej. W zbiórce uczestniczyło 16 wolontariuszy z Gimnazjum nr 1. Uczestnicy pracowali na dwie zmiany. Zbiórka trwała od godz. 900 do godz. 1700 W niedzielę mimo deszczowej pogody trwaliśmy na naszych posterunkach. Ludzie  odnosili się z serdecznością i chętnie wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy ok. 600 zł. Serdecznie dziękujemy za złożenie datków.

  Monika z IIc

ŚWIATOWY DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE
5 MAJA 2006 R.

            5 maja jest obchodzony jako Światowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. W Sejnach niepełnosprawni wykorzystują ten dzień, aby ruszyć na miasto i pokazać się światu ze swoimi talentami, humorem i niezwykle optymistycznym podejściem do życia.  Święto było kolejnym sprawdzianem dla wolontariuszek z naszego gimnazjum, które pomagają w WTZ przy organizacji imprez. Członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej wraz ze swoimi opiekunami, rodzicami, dziećmi z przedszkola i szkoły podstawowej, a także wolontariuszkami udali się w „Marszu Godności” do Ośrodka Kultury. Tam przedstawili swoje umiejętności. Imprezę zakończył poczęstunek i dyskoteka. Wszyscy włączyli się do wspólnej zabawy. Uczennice naszej szkoły, czyli Natalia Kruszyłowicz, Karina Wiktorowicz, Anna Nieszczerzewska, Mariola Anuszkiewicz i Agata Kaufman udzieliły wywiadu dla „Przeglądu Sejneńskiego”, w którym zgodnie wymieniły, dlaczego warto pomagać innym. Fragment ich wypowiedzi brzmi: „Warto to robić, przełamujemy bariery między sobą a osobami niepełnosprawnymi, pokazujemy, że są coś warci i nie są gorsi od innych, sprawiamy radość sobie i im, mamy z tego satysfakcję”. To było kolejne spotkanie, na którym nasze wolontariuszki nie zawiodły.

Mariola z II d

BAL KARNAWAŁOWY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
26 LUTEGO 2006 R.

            Już po raz ósmy w budynku naszej szkoły gościliśmy na balu karnawałowym osoby niepełnosprawne. W dniu 26 lutego 2006r. odbyła się choinka dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu sejneńskiego organizowana przez Regionalne Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Jak co roku uczniowie gimnazjum oferują swoją pomoc w przygotowaniu tej imprezy. W przeddzień przygotowaliśmy salę: dekorując ją i przygotowując stoły, a w trakcie trwania spotkania wolontariusze obsługiwali gości, organizowali zabawy dzieciom. W tym roku przeziębienie grypowe pokrzyżowało nam plany, i z występów tanecznych i wokalnych przygotowanych przez naszych uczniów wystąpiła tylko Paula Sychowska. Na samym początku mieliśmy okazję obejrzeć śliczne przedstawienie przygotowane przez uczestników WTZ, w którym brały właśnie udział osoby niepełnosprawne. Oczywiście nie  obyło się bez prezentów. Do każdego przyszedł  Mikołaj i obdarował ogromną paczką. Następnie jak co roku do tańca zagrzewał zespół muzyczny. Karnawałowy nastrój wszystkim się udzielał, a uczestnicy spotkania bawili się wspaniale jedząc przepyszne ciasta. Po zakończeniu imprezy zajęliśmy się porządkowaniem sali.

Magda III a
Powrót

SZKOLENIE WOLONTARIUSZY – JAK PRACOWAĆ Z OSOBAMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI
22 LUTEGO 2006 R.

            Dnia 22 lutego 2006r. kilkunastu wolontariuszy z naszej szkoły wraz z opiekunem p. Haliną Borowską udało się na spotkanie z psychologiem WTZ panią Ambrosiewicz. Głównym celem tegoż spotkania było szkolenie wolontariuszy, jak powinni pracować z osobami niepełnosprawnymi. Dowiedzieliśmy się także, kto może zostać wolontariuszem, jakie są obszary jego pracy, korzyści płynące z tej pracy oraz wzbogaciliśmy wiedzę o umiejętności pracy z niepełnosprawnymi. Osobiście najlepiej zapamiętałam, ze nasze postawy wobec osób niepełnosprawnych zależą częściowo od stopnia znajomości ich problemów życiowych, co jest związane z kontaktem osobistym z takimi osobami. W innym przypadku postawy wobec niepełnosprawnych opierają się głównie na obiegowych przekonaniach i stereotypach, a nie na własnych doświadczeniach i wiedzy. Musimy pamiętać jednak o tym, że nie każdy chce rozmawiać np. o swojej chorobie na pierwszym spotkaniu. I tak jak w zawieraniu naszych znajomości niezbędne są pytania „czym się interesujesz” lub „jakie jest twoje hobby” w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi są najłatwiejszym  sposobem przełamania lodów.

Mariola II d
Powrót

JASEŁKA – INTEGRACYJNE PRZEDSTAWIENIE

            Wspólnie przystąpiliśmy do przygotowania Jasełek z uczniami klasy specjalnej. Przygotowania do tego przedstawienia przebiegały spokojnie. Uczniowie, choć z klasy specjalnej zachowywali się tak jak „my”. Trzeba też pamiętać o zabawie, która przez cały czas nam towarzyszyła podczas prób. Każdy ze wszystkich sił próbował powiedzieć swoją małą rolę o tak istotnym wydarzeniu, jakim jest Narodzenie Chrystusa.

            Zbliżał się występ, tak ważny dla dzieci z klasy specjalnej i dla nas. My, wolontariusze cieszyliśmy się z tego, że mogliśmy pomóc dzieciom, a przy okazji zrobić mały dobry uczynek przed zbliżającymi się świętami.

            W końcu nadszedł ten dzień, ważny dla wszystkich „aktorów”. Ogromna publiczność, cały ten świąteczny „choinkowy” nastrój wzbudzał w nas „kolędnikach” miłe uczucia. Nie obyło się także bez  problemów. Strach przed zapomnieniem roli – trema wywoływała w nas stres. Część z naszych podopiecznych nie odważyła się nawet wyjść na scenę. Powstał mały problem. W końcu zapowiedź prowadzących imprezę, że teraz my wychodzimy, że czas na nas. Naszym koleżankom i kolegom i nam, wolontariuszom zaczęły się trząść nogi i ręce, ale pokonaliśmy to, bo my mieliśmy być oparciem dla Tomka, Edytki i Pawła. Z całego serca pragnęliśmy wypaść jak najlepiej i mamy nadzieję, że nam się to udało. Mimo srogiego mrozu, który wtedy trzymał udało nam się rozgrzać serca całej sejneńskiej publiczności.

            Kończąc trzeba spytać „czy było nam wolontariuszom ciężko?” Z pewnością nie. Praca z tymi dziećmi to sama przyjemność. Czasami pojawiały się kłopoty i trudności, ale nie miały one większego znaczenia, nie odgrywały żadnej roli. Taki występ z pewnością uwieczni się w naszych sercach, a wspólne przygotowania do niego były wspaniałym przeżyciem dla nas i dla dzieci ze specjalnej klasy. A my, wolontariusze cieszymy się, że mogliśmy pomóc innym.

Monika I b

WSZYSTKIM JEDNAKO ŚWIECI WIGILIJNA GWIAZDKA
18 GRUDNIA 2005 R.


           W niedzielę 18 grudnia 2005 roku w centrum Sejn odbyła się Wigilia dla mieszkańców miasta pod nazwą "Wszystkim jednako świeci wigilijna gwiazdka", zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Sejnach. Podobnie jak w ubiegłym roku pomagaliśmy (grupa wolontariatu z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II) w trakcie tej imprezy. Na początku roznieśliśmy opłatki, którymi następnie wszyscy się podzielili z najbliższymi jak również nieznajomymi. Natomiast gdy na scenie występowały zespoły poszczególnych szkół i placówek: przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum, ZSTR oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej, roznosiliśmy potrawy wigilijne - barszcz z uszkami i bigos przygotowane przez miejscowe kuchnie. Inni zaś wolontariusze sklejali łańcuch z życzeniami pisanymi przez mieszkańców. Łańcuch ten pod koniec Wigilii został powieszony przez strażaków na ogromnej choince. W międzyczasie wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali ciekawe podarki przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sejnach. Całość prowadził pan Jerzy Nazaruk i pani Renata Pawłowska - kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, a pieczę nad wolontariuszami sprawowały opiekunki naszej grupy - panie Halina Borowska i Barbara Kukolska.

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY
8 GRUDNIA 2005r. 

             Uczestniczyłam w Mikołajkowym Turnieju Sportowym zorganizowanym w naszym gimnazjum jako wolontariuszka. Bardzo dobrze wspominam wspaniałą zabawę z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz dziećmi ze Świetlicy Socjoterapeutycznej. Wraz z uczestnikami turnieju, którzy przed długi czas zmagali się z trudnymi sportowymi wyzwaniami przeżyłam niezapomniane chwile. Potem mogliśmy odpocząć. Mieliśmy nareszcie czas, aby coś zjeść i potańczyć.Miło wspominam ten dzień. Było to dla mnie pewne doświadczenie, dzięki któremu przełamałam kolejne bariery w rozmowie i nie tylko,  z osobami niepełnosprawnymi.

Ewelina I b

PRZEDŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
2 i 3 ORAZ 9 GRUDNIA 2005r. 

            Dnia  2 i 3 oraz 9 grudnia 2005 r.odbyła się akcja: „Zbiórka żywności” zorganizowana przez oddział parafialnego CARITAS, podczas której wolontariusze z naszej szkoły wraz z harcerzami postanowili pomóc najuboższym ludziom z terenu Sejneńszczyzny. W piątek i sobotę od godziny 9 do 14 zbieraliśmy do kartonów żywność w sklepach. Prosiliśmy klientów tych sklepów, by przyłączyli się do akcji. Uzbieraliśmy sporo żywności, która została przeznaczona na paczki świąteczno – bożonarodzeniowe, które rozprowadzano wśród podopiecznych lokalnych organizacji charytatywnych. Włączając się w taką akcję możemy wiele doświadczyć oraz poczuć, że to co robimy jest potrzebne. Szczególnie czując nadchodzące święta, jesteśmy pewni, że sprawiliśmy radość tym ludziom.

Dominika II d

GOŚCIE Z JANOWCA KOŚCIELNEGO ODWIEDZAJĄ WTZ – PRACA WOLONTARIUSZY NASZEGO GIMNAZJUM WŚRÓD OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH...
22 -23 LISTOPADA 2005 R.

            Mimo mroźnej zimy i zasp śnieżnych młodzi wolontariusze z zapałem pracują. Nasze gorące serduszka stapiają wszystkie mrozy! Przed kilkoma tygodniami dotarli do nas goście z odległego Janowca Kościelnego. „Załoga” chciała się dowiedzieć jak prosperuje radio internetowe i nasza działalność w projektach („Równać szanse”). Młodzi towarzysze odwiedzili WTZ w Sejnach. Po dobrze nam znanej placówce ruszaliśmy się bez skrępowania. W drodze nawiązywaliśmy rozmowy na przeróżne tematy – było ich wiele. Reprezentanci gimnazjum w Janowcu Kościelnym stanowili niewielką grupę – w jej skład wchodzili: p. Dyrektor, p. Wicedyrektor, nauczycielka j. polskiego i dwie dziewczynki – z którymi szybko nawiązałyśmy kontakt. Wszystkim się interesowały, mam nadzieję, że potrafiłyśmy im wiele przekazać – jako trzecioklasistki. W progach Ośrodka przywitała nas p. Renata Pawłowska – kierownik WTZ. Najpierw przedstawiła pokrótce słuszność stworzenia placówki i na czym polega zadanie pracowników WTZ. Następnie udaliśmy się do pierwszej sali – kuchni. Znajome twarze posłały nam przyjazne uśmiechy (Andrzej; Rymek czy Rafał – bardzo się ucieszyli z naszej wizyty). Pani Zosia – szef kuchni szybko przedstawiła zadania początkujących kuchmistrzów. Znajduje się tam również „zakład” gospodarstwa domowego- pralki, zmywarki... Goście byli zaskoczeni bogactwem wyposażenia – zwłaszcza ozdobami kuchni – które to wykonali sami uczestnicy. Następnym punktem „wycieczki” był warsztat. Andrzej coś sklecał z desek, a pan opiekun przybliżał nam zadania „rzemieślników”. „Złotą rączką” okazał się pan wicedyrektor – wykształcony technik. Nieopodal znajdował się kącik tkacki – niesamowity „port uspokojenia”. Cisza, skupienie i otaczające nas prace uczestników zachwycały gości z pewnością. Moje ulubione miejsca -  to sala „RELAKS”, właśnie odbywał się seans. Dziewczyny jakoś się zakradły i zajrzały do krainy – prawdziwego raju. Olejki eteryczne, odpowiednie oświetlenie, muzyka... uspokoiłyby nawet największego nerwusa. Ostatnim punktem była sala gimnastyczna – właśnie p. Ania prowadziła zajęcia. Nasz przyjaciel zaprezentował sprzęt rehabilitacyjny, a Krzyś, Martyna i Andrzej pokazali ćwiczenia. Pełno śmiechu i zabawy! Było fantastycznie, dziewczyny jak i nauczyciele poznali NOWY ŚWIAT – ciekawych ludzi i niezwykłe miejsca. Atmosfera jaka panuje wśród wolontariuszy sprzyja nowym kontaktom. Pani Halinka Borowska zaprowadziła nas do klasztoru, tam wraz z p. Kukolską prezentowały niedawno odremontowany zabytek. Goście zadawali masę pytań, ale nasze nauczycielki na wszystkie zagadki znały odpowiedź. Zakątki klasztoru zapraszały tajemniczością. Naprawdę rozmowa kleiła się samoistnie. Wiele dowiedziałyśmy się od gimnazjalistek i p. Wicedyrektora – rzec można człowieka renesansu – wykształconego w wielu dziedzinach. Może to właśnie on zaaranżuje działalność wolontariacką na terenach Janowca. Mam taką nadzieję... Po tak mile spędzonym czasie,  ciężko było się pożegnać. Nie zapomnę tej przygody...

Dominika III b

GÓRA GROSZA
10-21 PAŹDZIERNIKA 2005 R.

            Już po raz szósty Towarzystwo „Nasz Dom” zorganizowało pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej – akcję „Góra Grosza”. Akcję współorganizuje również TVP 3, Program I Polskiego Radia oraz firma kurierska DHL.

            Polegała ona na zbiórce w dniach od 10 do 21 października 2005r. monet groszowych w szkołach całej Polski. Zbierane monety mogły być w nominałach od 1gr. do 50gr. jednakże oczywiście włączono w zbiórkę większe nominały.

            Głównym celem tej akcji było zbieranie pieniędzy, które później trafią do samotnych i opuszczonych dzieci, którym trzeba zapewnić nowy dom, rodzinę i miejsce, gdzie będą naprawdę kochane, nie będą żyły jak na wiecznych koloniach. Towarzystwo „Nasz Dom” chce pomóc wyposażyć nowe rodzinne domy dziecka i tworzyć mieszkania dla nastolatków, w których pod opieką oddanych dorosłych przygotowują się do samodzielności.

            W naszym gimnazjum prawie wszyscy uczniowie wspomogli naszą akcję wrzucając dla wolontariuszy do skarbonek pieniądze.

            Każdy wie, że nie były to duże monety, ponieważ nie wszyscy mają pieniądze, jednak w tej akcji każdy grosz wrzucony do skarbonki bardzo się liczył. W końcowym efekcie zebraliśmy 101 zł. Może to niewielka kwota, ale te grosze w skali kraju powinny na pewno w jakiś sposób wesprzeć akcję „Góra Grosza”, która pomaga dzieciom z domów dziecka. Sądzę, że każdy ze zbierających pieniądze wolontariuszy włożył w tą pracę całe swoje serce, aby nazbierać jak najwięcej pieniędzy dla osieroconych dzieci.

 Renata II d

II FESTIWAL PIOSENKI WTZ

Uczestniczyłam w festiwalu piosenki organizowanym przez WTZ w Sejnach w tutejszym Ośrodku Kultury jako wolontariuszka. Miło wspominam ten dzień. Poznałam wiele ciekawych osób. Oprócz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sejn przyjechali uczestnicy zaprzyjaźnionych placówek z wielu miast. To do nas należała opieka oraz służenie informacją, radą czy pomocą osobom, które nam powierzono. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy. Po występach była chwila, aby coś zjeść – zapraszaliśmy do stołu, częstowaliśmy gości, wspólnie bawiliśmy się przy muzyce. Po zabawie były nagrody za piękne występy – piosenki i wiersze. Było to dla mnie wspaniałe przeżycie, którego nie zapomnę nigdy. Miałam okazję się przekonać, że Ci młodzi ludzie mimo swojej niepełnosprawności umieją się cieszyć życiem, wspaniale się bawić, rozwijać swoje talenty m.in. muzyczne.

Dominika I b

30 WRZEŚNIA 2005r.
ZAJĘCIA INTEGRACYJNE MŁODZIEŻY Z UCZESTNIKAMI WTZ I DZIEĆMI ZE ŚWIETLICY TERAPEUTYCZNEJ

 

            W piątek  z gośćmi z Łoździej i Wilna odwiedziliśmy sejneńskich niepełnosprawnych na Warsztatach Terapii Zajęciowej. Uczniowie z Litwy przybyli już w czwartek, kiedy to miało miejsce zakończenie poprzedniego projektu, szkolna dyskoteka oraz koncert uczniów z naszej szkoły jak i gości. W piątek natomiast przedstawiciele szkolnego wolontariatu, w tym również ja oraz po trzy osoby ze szkoły w Łoździejach i Wilnie, wybraliśmy się do budynku przychodni, gdzie znajdują się warsztaty terapii zajęciowej. Podczas tego wyjścia naszą opiekunką była p. Barbara Kukolska.

            Na początku kierownik p. Renata Pawłowska przywitała nas, a następie oprowadziła po różnych salach. Pokazała nam np. salę gospodarstwa domowego, salę doświadczania świata oraz pozostałe, bardzo ciekawe sale. Z wielką chęcią zwiedzałam poszczególne pokoje, ponieważ jeszcze nigdy tam nie byłam. Gdy poznałyśmy już wszystkie pomieszczenia, podzieliliśmy się na grupy 2-3 osobowe i każda poszła do innej sali, aby tam uczestniczyć w zajęciach. Ja z Dominiką trafiłyśmy do sali gospodarstwa domowego. Przypomina ona kuchnię, a właściwie jest kuchnią. Znajduje się tam zlew, kuchenka, zmywarka, bardzo długi stół i oczywiście pozostałe rzeczy niezbędne w kuchni. My przyłączyłyśmy się do robienia kanapek, które już robili uczestnicy warsztatów. Następnym punktem programu była sala doświadczania świata, gdzie już wszystkie zebrałyśmy się na relaks. Pani opiekująca się tym pokojem włączyła nam nastrojową muzykę, a my leżałyśmy z zamkniętymi oczami, odprężając się.

            Bardzo lubię spotykać się z niepełnosprawnymi, ponieważ są to ludzie wspaniali. Z jednymi łatwo nawiązać jest kontakt, z innymi trzeba przebywać dłużej i bardziej się postarać, aby zamienić choć jedno słowo, a i to się czasami nie udaje. Tym razem towarzyszyły nam dziewczyny z Litwy, które bardzo szybko nawiązały kontakt z niepełnosprawnymi, nawet rozmawiały po litewsku z niektórymi uczestnikami warsztatów. Miło wspominam ten dzień i uważam, że takie spotkania powinny być organizowane częściej i, aby brało w nich udział coraz więcej osób. Za każdym razem, gdy spotykam się z niepełnosprawnymi poznaję kogoś nowego lub poznaję lepiej osobę, którą już znam. Z tych spotkań wynoszę również wiele niezapomnianych wrażeń i nauk, z których korzystam w życiu. Pomagam nie tylko innym, ale też sobie, lecz pomoc innym jest najważniejsza. Na pożegnanie od pani kierownik dostałyśmy drewniane domki dla ptaków wykonane przez uczestników terapii zajęciowej.

Daria III b

 W dniu 28 września brałam udział w warsztatach , w których uczestniczyły również osoby niepełnosprawne. W trakcie zajęć plastycznych nie odczuwałam, że ci ludzie są inni. Doceniłam ich talenty, ponieważ ta młodzież tworzyła piękne rzeczy. Będąc w świetlicy dla dzieci niepełnosprawnych wydawało się, że są to dzieci w pełni sprawne – radosne, pragnące się bawić, śmiać się. Świetnie się przy tym bawiłam, a także zdobyłam nowe doświadczenie. Obcowanie z osobami niepełnosprawnymi pozwoliło na inne spojrzenie, obalenie pewnych stereotypów.

Dominika II d
Powrót

 
 

Audycje <<

Reportaże <<

 

Możecie przesyłać pozdrowienia na:

Nasz Nr GG
516471

Copyright by Szablony.Prv.pl
Profesjonalne Projektowanie Stron Internetowych